El Greco Kimdir (Hayatı)

   03.12.2019
   1.186
   El Greco Kimdir (Hayatı)

   EL GRECO, (Domenikos Theo-tocopulos) (1541-1614), Yunan asıllı İspanyol ressam. Girit, El Greco’nun doğduğu yıllarda Venedik egemenliğindeydi. Vene-dik’e yerleşen El Greca, dönemin en ünlü ressamlarının (Tizi-ano, Tintoretta, Jacopo, Bassa-no) çevresine girdi. Daha sonra İtalya’dan ayrılarak, ispanya’nın Toledo kentine yerleşen sanatçı burada bir atölye açtı.

   İspanya’nın toplumsal yaşamında büyük önemi olan bu kentte, edebiyatçılar ve müzisyenlerle dostluk kurdu. Manastırlar için resimler yapmaya başladı. Toledo

   Katedrali için yaptığı Espolio. adlı eseri çok ünlüdür. İspanya Kralı EL Felipe için, Escurial Sarayına resimler yaptıysa da kral bu resimleri beğenmedi ve bir daha El Greco’ya sipariş vermedi.

   Konularını dinden alan El Greco, inançları ve kendine özgü resim anlayışı doğrultusunda eserler verdi. Tek yönlü olarak (figürleri boyuna uzatma) uyguladığı deformasyon, tablolarındaki mistisizmi ve dinsel atmosferi destekleyen ve artıran bir unsurdur. Büyük ölçüde Bizans resim geleneğine bağlı kalan El Greco, uslubundaki çok çarpıcı özellikleri ve portre ressamlı-ğmdaki ustalığıyla, resim tarihinin en önemli adlarından biridir. Başlıca eserleri: Meryem’in Gökyüzüne Yükselişi (1577), İsa’nın Adını Sevgiyle Anma, Espolio (1579), Orgaz Kon-tu’nun Gömülmesi (1588), Lao-coon (1610), Aziz Jean’ın Hayi-li (1614), Toledo’dan Manzara (1614).

   Büyük Ansiklopedi

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.