Enrico Fermi Kimdir (Hayatı) Nedir

   05.12.2019
   682
   Enrico Fermi Kimdir (Hayatı) Nedir

   fizikçi. Pisa Üniversi-tesi’ne bağlı Reale Scuola Nor-male’de okudu. 1922’de fizik doktoru oldu, ardından bir süre Göttingen ve Leiden. üniversitelerinde inceleme yaptı. 1924′ te Floransa Üniversitesinde kuramsal fizik profesörü oldu.

   1926’da Fermi istatistiği olarak bilinen, birçok özdeş parçacığın oluşturduğu sistemlerin istatistik kuramını yayımladı.

   Bunu 1934’de Beta çürümesi kuramı izledi ve aynı yıl kendisine 1938 Nobel Fizik ödülü’nü kazandıran, elemanların nötron emilmesi yoluyla değiştirilmesi araştırmalarına başladı. Tüm bunlar atom çağının başlangıcını belirleyen deneyler oldu. Nobel ödülünü almak için italya’dan ayrıldıktan sonra, faşizme karşı olduğu için ülkesine dönmedi.

   ABD’ye gitti, sonra da ABD vatandaşlığına geçti. Chicago Ünversitesi’nde görev aldı. Yönetimi altında çalışan bir bilginler ekibi 2 Aralık 1942’de ilk sürekli nükleer tepkimeyi gerçekleştirdi. Los Alamos atom bombası projesinde çalıştı, ölümünden bir yıl sonra da 100. elemente onun anısına fermiyum adı verildi.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.