Akraba Nedir

05.12.2019
1.090
Akraba Nedir

Akraba Nedir?
Evlilik veya kan yoluyla birbirine bağlı olan kimseler, hısım

Evlilik ve kan yoluyla olan hısımlık. Kan yoluyla meydana gelen Akrabalıkta ; baba, anne, kardeşler en önce gelenlerdir. Kardeşler kız ve erkek olabilir. Bunların büyüğüne, oğlan ve kız olmasına göre “ ağabey ” , “ abla ” denir.
Babanın ve annenin annelerine “ nine ” veya “ anneanne, babaanne ”, babalarına ise “ dede ” denir.

Annenin kız kardeşine “ teyze ”, erkek kardeşine “ dayı ”, babanın erkek kardeşine “ amca ”, kız kardeşine ise “ hala ” ismi verilir. Bunların çocukları ise, dayıoğlu, teyzeoğlu, halaoğlu, amcaoğlu diye anılır.

Evlenmeden meydana gelen Akrabalık ise, biraz daha karışıktır. Bu Akrabalığın esasını karı – koca teşkil eder. Bunlar iki ayrı Aileden gelmişlerdir. Kızın annesi, babası erkeğe “ damat ”, erkeğin annesi ve babası da kadına “ gelin ” derler.

Kocanın kız kardeşi gelin için “ görümce ”, erkek kardeşi de “ kayın ” olur. Kızın, kız kardeşi erkek için ” baldız, ” erkek kardeşi de ” kayınbirader ” olur.
Kadın kocasının, koca da karısının anne ve babasına kayınpeder, kayınvalide derler. Buradaki kayın, kaim yani “ yerine geçen ” manasına kullanılmaktadır.
İki kız kardeşle evlenen erkekler birbirlerine “ bacanak ” derler. Kardeşlerin hanımları ise birbirlerinin “ eltisi ”, eşlerin anne ve babaları birbirlerinin “ dünürü ” olur.
Çocuklar; dayı, amca ve erkek kardeşlerin eşlerine “ yenge ” der.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.