Huser Yaylası

Doğu Karadeniz’in şirin ili Rize’mizde yer alan Huser yaylası doğa tutkunları için adeta bir yeşilden kale. Sislerin ve bulutların üzerinde harika bir gün geçirebileceğiniz, kendinizi gökyüzüne çok yakın hissedebileceğiniz bir doğa harikası. Rize İlimizin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan bu yaylamız 2328 rakımda yer almaktadır.

Huser Yaylası

Uçakla Trabzon havalimanına (2022 ortalarında Rize havalimanı açılınca ulaşım dahada kolay hale gelecek) oradan dolmuş, taksi, kiralayacağınız veya kendi şahsi Aracınızla Rize merkeze ulaştıktan sonra Çamlıhemşin’e Oradan ‘da Ayder yaylasına ulaşmanız gerekiyor. Bu doğa harikası yayla oldukça yüksek olmakla birlikte sarp ve dik bir arazi yapısına sahip.

Ayder yaylasına kadar yollar ulaşım açısından herhangi bir sorun teşkil etmezken, Huser yaylası için aynı şeyi söylemek tabii mümkün değil.

Sislerin üzerine çıkmak, adından anlaşılacağı gibi yaylaya ulaşmak o kadarda kolay değil. Yaylada yollar oldukça bozuk ve sarp. 2021 yılında yaptığımız ziyarette taksi sınıfından, suv sınıfına kadar birçok araç bölgeye zorda olsa ulaşabildi.

Huser

Bizim aracımız Kamyonet tipi idi. Ayder yaylasından Çıkış ve iniş neredeyse toplam 2 saat sürdü. Aracınızın altı alçak ise işiniz daha zor demektir.

Huser Yaylası

Özellikle kendi aracı ile çıkmak isteyenlerin yedek lastiğini, hava pompasını ve lastik tamir takımını yanlarına almalarını tavsiye ediyoruz. Yollarda büyük ve sivri uçlu kayaların kurbanı olabilirsiniz.

Huser Yaylası Havadan Çekimleri


Kendi aracınız ile bu bölgeye ulaşabileceğiniz gibi bölgede faaliyet gösteren tur şirketlerine ait araçlar ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Aracınızda hararet sorunu varsa yanınızda su bulundurmayı sakın ihmal etmeyin.

O kadar yüksek bir kesime ulaşıyorsunuz ki araç neredeyse yerinden yürümeyecek hale geliyor. Belirli mesafeden sonra aracınızı çalışır halede dinlendirmenizde fayda var.

Rize Sis Denizi Huser

Huser sis denizi Rize’mizin en yüksek yaylarından sadece birisidir. Yükseklik sebebi ile bu doğa harikası yerde diğer tüm yaylaları görebilme imkânı mevcut. Tabii sisli bir havaya denk gelmez iseniz.

Huser Yaylası Yolları


Zorlu ve meşakkatli bir yolcuğun ardından sizi gerçekten harika bir doğa karşılıyor.  Yaylada çay ve mısır işletmeciliği yapan İsmet Kandemir abimiz sislere karşı kayık bile koymuş. Kayığa binerek sisler denizi içerinde harika bir anı fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Huser Salıncak

Bölgeye gelen birçok yerli ve yabancı turistler sis denizinin tadını çıkarmakta kurulan salıncak ve tulum sesi eşliğinde kendilerini sis denizine doğru bırakmaktalar.

Huser yaylasında konaklayacak bir alan maalesef yok. Bölgede birkaç yöre halkına ait yayla evleri bulunmakta. Ancak kamp yapılabilecek alanlar oldukça geniş. Eğer kamp malzemeniz varsa ise bu eşsiz yaylada harika bir sabah kahvaltıda sizi bekliyor demektir.

Memleketimin bu doğa harikası yerini görmediyseniz en yakın zamanda gezi planlarınıza almanızı tavsiye ederim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.