Kar Nedir? Kar Nasıl Oluşur?

   02.12.2019
   13.458
   Kar Nedir? Kar Nasıl Oluşur?

   Kar Nasıl Oluşur Kış Aylarının en Eğlenceli Olayıdır Kar. Adeta Yağmasını Bekleyemeyiz. Özellikle Çocukların En Güzel eğlencisidir. En güzel Hobimizdir Kardan adam Yapıp Burnuna Havuç Takmak. Peki Hiç merak ettnizmi Kar Nasıl Oluşur Diye. Şimdi Bu İçeriğimizde Sizlere Kar Nasıl Oluşur Hakkında Faydalı Bilgiler vermeye Çalışacağız.

   Kar, bulutlan oluşturan minicik su tanelerinin çok soğuk hava ile karşılaşması sonucu, çok ince buz parçalarına dönüşmesidir. Bu, o kadar çabuk olmuştur ki, su tanesi yağmur olamadan kara dönüşmüştür.

   Aslında kış mevsiminde bulutlar hemen her zaman, havadan da hafif olan minik buz parçacıkları içerirler. Ama kar yağması için belli etkenlerin bir araya gelmesi gerekir.

   Bu etkenler, düşük ısı ve hava akımlarıdır, işte bu ortam, buz parçacıklarının birleşerek kar seklinde yağmasına yol açar.

   “Kar donmuş su buharı parçacıklarından oluşur. Bunlar havadan buz kristalleri ya da kar taneleri biçiminde düşer . Kar taneleri gerçekte buz kristali kümeleridir .

   Havadaki sıcaklık donma noktasına geldiğinde, su buharı yoğunlaşarak bir toz parçasının çevresinde buzlaşır ya da çok küçük bir buz kristali biçimini alır .

   Buz suyun katı ya da kristalli halidir . Saydam, renksiz, kokusuz ve tatsız bir yapısı vardır . Buzlaşma O (sıfır) derecenin altında ortaya çıkar . Birçok maddenin tersine, su donduğunda genleşir, yani hacmi artar. Bu nedenle kaya, yol ve yapı yarıklarında donan su çatlaklara yol açabilir .”

   Kar; donma noktasının altındaki sıcaklıklarda, genleşen bulutların içinde oluşur. Bu bulutlarda; buz kristalleri, su damlacıkları ve aşırı soğumuş su damlacıkları karışık halde bulunur. Aşırı soğumuş su damlacıkları, buz kristallerine temas ettiğinde hemen donar. Donan damlacıklar, daha sonra başka buz kristallerine yapışarak büyür ve kar tanelerini oluşturur. Kar taneleri, içindeki hava akımları tarafından tutulamayacak ağırlığa eriştiklerinde, düşmeye başlarlar.

   Kar’ın Oluşumu İle İlgili Video İzle

   YORUMLAR

   1. cemalettin dedi ki:

    kar cok severim niye küçük küçük kelirken helcanlanıyorum

   2. deniz yılmaz dedi ki:

    kar neden soğuktur lütfen cevap

   3. senanur dedi ki:

    dikkatli olucam

   4. senanur dedi ki:

    herkes okusun ve vidiyoyu izleyin

    1. Anonim dedi ki:

     video nerede ki?

   5. sanene dedi ki:

    çok güzeldi

   6. recep tayip erdoğan dedi ki:

    güzel bir siteniz varmış bundan yararlandım teşekkürler türkiye

   7. dağcı dedi ki:

    teşekkürler türkiye

   8. kübra dedi ki:

    çok güzel ve hark bir site MUHTEŞEM…

   9. emine alaca dedi ki:

    hiç bişi anlamadım çok açık anlatım yoktu

   10. ömer faruk dedi ki:

    bnce de çok güzel br site ödevimi burdan yaptım performansatan inşallah 100 alırım

   11. SINAVCI dedi ki:

    Çok teşekkürler yarınki sınav için çok lazımdı size minnettarım en yakın zamanda yarınki sınavdan aldığım notu yazacağım siteniz harika TEŞEKKÜRLER………..

   12. ali dedi ki:

    gerçekten siteniz güzel komposizyon yazmışsınız

   13. Kar Yağsın dedi ki:

    Ben kar yağışını çok seviyorum. hele naylonla kaymak benim çok hoşuma gidiyor. Bir an önce kışın gelmesini istiyorum. Kar çok güzel bir hava olayı. Arkadaşlarımla birlikte dışarı çıkıp kar ile oynuyoruz.

   14. Karın Oluşumu dedi ki:

    Merhabalar çok güzel bilgiler vermişsiniz sayenizde performans ödevimden 100 aldım. Bu arada karın nasıl oluştuğunu da sayenizde öğrenmiş oldum. Çalışmalarınızda başarılar. Site çok güzel.

   15. Ali Ağaoğlu dedi ki:

    artık inşaat yaparken buna dikkat edeceğim.Teşekkürler.

    1. deniz dedi ki:

     Tabiyki de güzel olucak “”””caaaaaaanlarım””””” :♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥:-) MUCKMUCK

   1 2 3 5