Yusuf İzzet Akçal

Devlet Bakanı
Rize Milletvekili

İzzet Akçal 1906 Yılında Rize İli Çayeli İlçesi Kaptanpaşa Beldesi Çataldere köyünde doğdu. Ailesinin İstanbul’ a taşınması sebebiyle ilk tahsilini Şemsülmekâtip mektebinde yapmıştır.

İzzet Akçal 1. Dünya savaşı ve akabinde başlayan Kurtuluş savaşı dolayısıyla tahsiline ara veren İzzet Akçal daha genç bir delikanlı olarak İstanbul’ dan Anadolu’ya silah ve cephane kaçırılmasında aktif olarak görev aldı.

Zaferdensonra İstanbul Adliye Meslek Okuluna girerek bu okulu 1927 yılında (Aliyülâlâ/ Pekiyi) derece ile bitirmiştir.İzzet Akçal 1930 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden pekiyi derece ilen mezun olan Akçal, sırasıyla aşağıdaki görevlerde bulunmuştur.

1-Erzincan Savcılığı görevlerinde bulunurken 1939 Erzincan depreminde Vali Vekilliği de yapan İzzet Akçal, bu görevin akabinde Üsküdar Savcılığına tayin edildi. 5-Bursa Savcılığı-30 Temmuz 1930 Tarihinde Kemaliye Savcılığı,
2-Diyarbakır Sulh Hukuk Hakimliği,
3-Söke, Keskin Ceza Hakimliği,
4-1950 Yılında politikaya atılan Yusuf İzzet Akçal DP listesinden Rize Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 1960 İhtilaline kadar Rize Milletvekili olarak ilimizi temsil eden İzzet Akçal, çay ziraatının geliştirilmesi, yolların yapılması, hidroelektrik santralı ve Çayeli Bakır madeni ile ilgili olmak üzere pek çok temel konularda hizmetleri görülmüştür.

İzzet Akçal Adnan Menderes Başbakanlığındaki son Demokrat Parti hükümetinin Devlet Bakanı olan İzzet Akçal 27 Mayıs 1960 ihtilali ile iktidardan uzaklaştırılarak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Kayseri cezaevinde 4.5 sene hapis yatan İzzet Akçal genel afla birlikte tahliye edilmiştir. Siyasi hakların iadesi üzerine 1977 seçimlerinde AP listesinden tekrar milletvekili seçilen İzzet Akçal 1980 İhtilaliyle parlamento kapatılınca O da politik hayatına noktayı koymuştur.

İzzet Akçal 1 Eylül 1987 tarihinde İstanbul’ da öldü.

One thought on “Yusuf İzzet Akçal

  1. vatansever bi türk olduğunu tahmin etmek okadarda zor olmamalıı ama yiğeni için aynı şeyleri söyleyemiyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.