Yılmaz Morgül

   21.11.2018
   2.111
   Yılmaz Morgül

   İstanbul Beykoz’da yedi çocuklu Morgül ailesinin altıncı çocuğu olarak 14 Ocak 1976 yılında dünyaya geldim.Ekonomik durumumuzun çok zor olmasından dolayı altı yaşımda meşhur Beykoz Çayırı’nda simit ve galeta satıcılığı yaptım.

   İshak ağa İlkokulu, Ziya Ünsel Ortaokulu, Ferit İnal Lisesi, Kadıköy Belediye Konservatuarı, Üsküdar Musiki Cemiyeti, Kalamış Musiki Cemiyeti, Beşiktaş Musiki Cemiyeti, Yurdaer Doğulu Müzik Merkezi gibi eğitim kurumlarında yetiştim.Bütün okul yaşamım boyunca çeşitli işlerde çalıştım.

   Tarla işçiliğinden garsonluğa, komilikten inşaat sahalarına kadar kendi harçlıklarımı kazanarak okudum.Başarılarımla ilkokuldan itibaren özel günlerde, bayramlarda şiir okuyan, şarkılar söyleyen, tiyatro oyunlarında rol alan aktif bir öğrenci oldum.

   4 yaşından itibaren şarkı söylemeye başlayan, mahalle konserleri veren babam rahmetli İbrahim Morgül’ün de müzisyen kimliği dolayısıyla kendimi müziğe adayan bir kimliğin insanı oldum.

   Annem Beykoz Sümerbank fabrikasından işçi emeklisidir. Ben 7 yaşındayken önce deniz yollarından emekli olan babamı 40 gün sonra Perihan Abla’mı kaybettim. Ahmet, Salih, Ökten Ağabeylerim, Nezahat, Şükran Abla’larım olmak üzere hayatimiz devam etmektedir.

   İlk ciddi müzik eğitimime 11 yaşında Yurdaer Doğulu Müzik Merkezi’nde başladım.Piyano hocam Ozan Doğulu, korist arkadaşım o yıllarda Kenan Doğulu idi.Feriha Tunceli, Melehat Pars, Sadun Aksüt, Şeref Çakar, Kadir Soyer gibi üstatlardan dersler aldım.

   16 yaşında bir başka sanatçı için hazırlanan şarkıları okuyarak “Özleyeceğim” isimli amatör bir kaset çalışması gerçekleştirdim.Aynı yıl İbrahim Tatlıses’in şirketinde “Allah Allah Taverna” albümünde 3 şarkı okuyarak bu büyük sanatçının ilgisini de çektim.

   İbrahim Tatlıses’in besteci dostu rahmetli Selahettin Sarıkaya’nın teşvikiyle tanıştığım Kurtuluş isimli sanatçının çalıştığı Kuruçeşme’de bulunan bir tavernada misafir sanatçı olarak çıktığımız sonradan dikkat çekmeye başladı.Bir düğünde Adana’da Divan Otel’inde aldığım sahne ilk ciddi sahne adımlarımın durağı oldu.

   Otelin genel müdürü Cevdet Kain tarafından bana sahne teklifi yapıldı ve ilk kez assolist olarak Adana’da, Mersin’de, Alanya’da, Hülya Avşar, Perihan Savaş, Muazzez Ersoy gibi sanatçılarla karşılıklı gazinolarda çalışmaya başladım.

   O yıllarda belli başlı birçok yardım kuruluşlarıyla ücretsiz konserler, sahne çalışmaları ve aktiviteler yapmaya başladım.1994 yılında “Elveda İstanbul” şarkısıyla artık bütün ülkenin tanıdığı bir sanatçı oldum.

   Aynı yıl İstanbul Lunapark Gazinosu’nda İbrahim Tatlıses, Ebru Gündeş’li kadronun assolisti oldum.Ankara Altınnal Gazinosu, İzmir Göl Lunapark Gazinoları’nda çalışmalar yaptım.Sahnelerimdeki başarımı şöhret olmadan önce İstanbul Ataköy Marina’da yapmış olduğum çalışmalara borçluyum.

   “Yılmaz Morgül 2″,”Masum Yalanlar”,”Olduğum Gibiyim”,”T.S.M. Klasikleri”,”Can Parçam” isimlerinde 6 albüm çalışması yaptım.

   “Elveda İstanbul”,”Dertler Benim Olsun”,”Geceler”,”Kız Sen Kimsin”,”Bahçevan”,”A Fadimem”,”Evlenmek İstiyorum”,”Kahır Mektubu”,”Tanrı İstemezse”,”Annem”,”Götür Beni Gittiğin Yere”,”Tanıma Beni”,”Anadan Ayrı”,”Falcı”,”Çaresizim” gibi birçok yeni ve eski eserleri yorumlayarak başarılı satış grafikleri çizdim.En iyi Türk Sanat Müziği Sanatçısı olarak 170’den fazla ödülüm bulunmaktadır.

   Elveda İstanbul, Senin Yüzünden, Geceler, Kız Sen Kimsin, Dertler Benim Olsun, Bahçevan, Avare Yıllar, Kahır Mektubu, Bir Muhabbet Kuşu, Tanrı İstemezse, Götür Beni Gittiğin Yere, Özledim, Can Parçam, Doğum Günü gibi 18 şarkıma klip çektim.Bütün kliplerimin senaryosunu ve sanat yönetmenliğini ben üstlendim.

   10 yıldır başta Mehmetçik Vakfı, Kartal Vakfı, Şehit Asker, Polis Aileleri, Lösemili, Diyabetik, Böbrek Hastası, Down Sendromlu, Felibötönürili Çocuklar, Kimsesiz, Bedensel Özürlü Çocuklar, Tema Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi kurumlar başta olmak üzere 151 vakıf ve dernek yararına ücret almadan 1700’den fazla konser çalışmalarını hem Türkiye’nin bütün yörelerinde hem de Azerbaycan, Avusturya, Belçika, Amerika, Avustralya, Hollanda, Fransa, Almanya, İsveç, İsviçre gibi ülkelerde gerçekleştirdim.

   İlk kez Avustralya’nın Brisbeyn şehrinde 1997 yılında 32 ülkenin katıldığı Güney Pasifik Şarkı Yarışmasına “Uluslararası Star”konumuyla katılıp “En İyi Yorumcu” ödülünün de sahibi olup, ilk kez bu ülkeden albüm teklifi alan sanatçı oldum.Hollanda Lahey şehrinde yine Ringo Star, Tina Turner gibi sanatçıların sahne aldığı Club Hollywood’da ilk sahne alan Türk sanatçısı oldum.

   Yaptığım hayır konserleriyle, yüzlerce vatandaşımıza, eğitim kurumları, kimsesiz çocuklar için yetişme yurtları, Hastane inşaatları gibi sosyal düzen çalışmalarına yardım etmekteyim.Yine bedensel özürlü vatandaşlarımız için tekerlekli sandalye konserleri vererek ilkleri gerçekleştirdim.TV dünyasında rating’i çok yüksek olan sanatçı Levent Kırca&Oya Başar ile “Olacak O kadar TV”de bir yıl çalıştım.

   “Gökkuşağı” adında ülkemizi tanıtan programı sundum.Haftanın bir gününü sigorta ve devlet Hastanelerindeki Hastalara moral ziyaretlerine ayırıp, dünyaya insanlara mutluluk vermek, moral kazandırmak için geldiğime inanmaktayım.Sanatçı, yorumcu kimliğimin dışında şair, besteci, güftekar, köşe yazarlığı, hat sanatçılığı, karakalem resim, stilistlik ve iç dekoratörlük dallarıyla çok yönlülüğümü de sergilemekteyim.

   YORUMLAR

   1. yakup kacari dedi ki:

    müzik dunyasinda okadar cok sarkici varki ama ben sizin gibi yuregi guzel olan SANATCİ ya vokalistlik yaptigim icin onur ve gurur duyuyorum hocam

   2. yakup kacqri dedi ki:

    müzik dunyasinda okadar cok sarkici varki ama ben sizin gibi yuregi guzel olan SANATCİ ya vokalistlik yaptigim icin onur ve gurur duyuyorum hocam

   3. Anonim dedi ki:

    mersinden naci dicel diyorkiallahım seni bizlere bagışlasın27 11 2013

   4. ELİF AKSU dedi ki:

    .sizi çoook seviyorum.şarkılarınızı beğenerek dinliyorum.sizin çok büyük hayranınızım.riye bekleriz.

   5. saim arslan dedi ki:

    harikasınız rabbim size saglık versn ben bursdan kuaför saim