Voleybol Kuralları Nelerdir

28.11.2019
1.596
Voleybol Kuralları Nelerdir

Genel Kurallar:

Voleybol oynamak için fazla bir donanım ya da geniş bir alan gerekmez. Voleybol topunun çevresi 65cm, ağırlığı da 260-280 gr olmalıdır. Hem açık, hem kapalı alanlarda oynanabilen voleybolda, 9×18 m boyutlu saha enine bir çizgiyle ikiye ayrılır ve takımlar, her sette değişerek bu yarı alanları kullanırlar. Oyun sırasında Oyuncular, bu orta çizginin öbür yanına (rakip alana) basamazlar.

Orta çizginin tam üzerinde gergin bir ağ bulunur. Resmi maçlarda bu ağın yüksekliği erkeklerde 243cm, bayanlarda 224cm’dir. Gençler ve daha alçak bir ağla oynaması gerekenler için ağ yüksekliği ayarlanabilir. Her iki yarı alanın arka çizgilerinin sağdaki üçte birlik bölümünün gerisinde kalan bölge, servis alanıdır. Servisö bu alndan ya da gerisinden atılmalıdır. Kapalı salonlarda tavan yüksekliği en az 7,8m olmalıdır.

Resmi karşılaşmalarda takımlar altışar Oyuncudan oluşur. Oyuncularda üçü ağa yakın ön alandadır. Öteki üç Oyuncu ise arka alanda savunma görevindedirler. Oyun, servis atan takımın sağ arka Oyuncusunun servis atışıyla başlar. Servis, topa el içi, yumruk ya da kolla vurularak atılabilir.

Rakip takım, ağın üstünden geçerek kendi sahalarına gelen bu topu, en çok üç vuruşta geri göndermek zorundadır. Top Oyundayken, Oyuncular topu tutmamalı, topa üst üste iki kez vurmamalı ve rakip alana basmamalıdır. Ayrıca topun yere değmemesi ve Oyuncuların vücutlarının kalçadan aşağı bölümleriyle topa dokunmaması gerekmektedir.
Oyun, toplam beş set üzerinden oynanır. On beş sayıya ilk ulaşan takım, seti kazanır. Bir takım, üç set kazandığında, Oyun bitmiş olur.

Türkiye’de Voleybol:
Türkiye’de voleybol, önceleri bir okul sporu olarak görülüyordu. İlk Voleybol takımı 1927’de Fenerbahçe tarafından kuruldu. 1936’da Ulusal Voleybol Federasyonu oluşturuldu. İlk Türkiye VoleybolŞampiyonası 1948-49 sezonunda düzenlendi. Milli Voleyboltakımı ilk maçını 1953’te Yugoslavya ile yaptı. Özellikle 1960’lardan sonra, voleybola olan ilgi arttı ve 1971’de Türkiye deplasmanlı Voleybolligi kuruldu.

İlk şampiyon, Galatasaray oldu. En fazla şampiyonluk ise, 1975’ten sonra dokuz yıl üst üste kazanan Eczacıbaşı’na aittir. Milli Voleyboltakımının aldığı en iyi dereceler , 1975’te Akdeniz Oyunları ve 1984 Balkan VoleybolŞampiyonası üçüncülükleridir.

Voleybol Genel Tanım:
Genellikle altışar Oyunculu iki takım arasında oynanan top Oyunudur. Topu elle bir ağ üzerinden aşırarak rakip yarı alanına düşürmeye dayanır. Bir takımın karşıladığı topu geri göndermek için, topa en çok üç kez vurabilir

YORUMLAR

 1. Bahar dedi ki:

  Gerçekten güzel bir açıklama fakat biraz daha ayrıntı alınabilirdi .

  Bu arada voleybolu bende çok seviyorum gerçekten eğlenceli bir oyun çünkü
  Birçok kişiye oynamasını tavsiye ederim :D

 2. seher kırhan dedi ki:

  voleybol çok sevilen bir oyundur. ve ben 6/a sınıfınagittiğim için haftada 4 ders spor dersi olduğu için sporu çok seviyorum.

 3. dolunay dedi ki:

  maddeli yok muuuuuuuuuu :(

 4. HUHU dedi ki:

  ben 4 yıllık vaeleybolcuyum gerçekten çok iyi açklamşsnz.

 5. Nickname dedi ki:

  Yuh.! Bea Size Milli Voleybol Diyoruz. Hala Normal Voleybol Şudur, Budur. Bune Ya.

 6. iskender mehmet ünüvar dedi ki:

  ben ada meleğin sevgilisiyim ona kötü köttü şeyler yazmayın yoksa sizi dpğrarım

 7. Serhat dedi ki:

  Merhaba Bende Voleybol Oynamayı çok seviyorum. Vermiş olduğunuz makale sayesinde bir çok bilgi öğrendim voleybol hakkında.

 8. Voleybolu seviyorum dedi ki:

  Ben okulumun voleybol takımındayım ve bu sporu çok seviyorum. Okul takımına yeni girdim onun için bo sporla ilgili biraz bilgi öğrenmek istedim. Voleybol kurallarını çok güzel açıklamışsınız. Bütün öğrencilerin voleybol oynamalarını tavsiye ediyorum.