Tuncay Mataracı ve Çay

19.11.2019
1.551
Tuncay Mataracı ve Çay

Tuncay Matarıcan tarihten Bir Kare. Aşğıdaki Makale Çaykur Çay dergisinden alınmıştır (1978). Tuncay Mataracı Bu Dergi ve çaykur Hakkında Yaptığı Konuşma.

Çay Kurumu Genel Müdürlüğünün “ÇAY” ismi ile yeni bir dergi yayınlamasını takdirle karşılıyorum.

Yayın hayatına bu sayısı ile başlayan dergi için, yönetici arkadaşların, yazı isteklerini değerlendirerek, uzun yıllar üretici ve yönetici olarak içinde bulunduğum çay camiasının bazı sorunlarına kısaca değinmek istiyorum.

Bilindiği gibi halen faaliyette bulunan fabrikalarımızın yaş yaprak işleme kapasitelerinin yetersizliği, her sene milyonlarca lira değerinde yaprağın çürümesine ve denize dökülmesine sebep olmaktadır.

Bakan olarak göreve başladığımız ilk günden itibaren, bu dengesizliğin giderilmesi için yoğun bir çaba sarfedilmiştir. Senelerden beri, ekonomik değer kazanmadan imha edilen yaş çay yapraklarını, anında işleyecek 17 yeni çay fabrikası plânlanmıştır.

Tamamı 400 milyon liraya mal olacak bu fabrikalar için Makina Kimya Endüstrisi ile gerekli anlaşmalar yapılmış ve ilk etapta 115 milyon lira avans ödenmiştir.

Pek çoğunun temelleri önümüzdeki aylarda atılacak olan bu fabrikaların faaliyete geçmesiyle, inanıyorum ki, kapasite yetersizliğinin ortaya çıkardığı sorun tamamen çözülmüş olacaktır.

Bakanlık olarak üzerinde önemle durduğumuz ve takip ettiğimiz bir diğer konu da, tasnif ve paketleme hizmetleridir.

Tüketiciye aynı kalitede ve beğenisini kazanmış ambalajlar içinde çay sunulması, pazarlama hizmetleri içinde önemle durulması gereken konulardır.
İlk aşamada modern tasnif makinalarınm devreye sokulması ve paketleme kapasitesinin arttırılması gerçekleştirilecektir.

Uzun süre üretici ve yönetici olarak içinde bulunduğum çay camiasının birbirinden ayrılmaz parçaları olan üretici, işçi ve memur topluluğunun, ana sorunlarının çözümünde, dün olduğu gibi bundan böyle de daima yanlarında olacağım.

Birlik ve beraberlik içinde başarıya kolaylıkla ulaşılacağına ve her sorunun üstesinden gelineceğine inanıyorum.

Bu vesile ile sevgi ve saygılarımı sunar “ÇAY” dergisinin yayın hayatının da uzun ömürlü olmasını dilerim.

Tuncay MATARACI GÜMRÜK ve TEKEL BAKANI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.