Tubitak Uzmanları RTE Üniversitesinde Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Tubitak Uzmanları RTE Üniversitesinde

Ulusal ve uluslararası akademik araştırma programları ve bilim insanlarının desteklerine dair bilgi vermek amacıyla TÜBİTAK tarafından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ev sahipliğinde, akademisyenlere ve doktora öğrencilerine yönelik bilgilendirme eğitim toplantısı düzenlendi.
RTE Üniversitesi Sosyal Tesislerde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Arif YILMAZ, Türkiye’nin son yıllarda hızlı bir değişim gösterdiğini belirterek üniversitelerin de bu değişime paralel olarak hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Üniversitelerin eğitim ve öğretimlerini dünya standartlarına yükseltme durumunda olduğunu hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ, bu noktada akademisyenlere büyük görev düştüğünü söyledi. Rektör Prof. Dr. YILMAZ, konuşmasının son bölümünde ise, bilimsel çalışmaların ne denli önem taşıdığının altını çizdi.

ARDEB Başkan Vekili Doç. Dr. Necati DEMİR, kurumun kamu Ar-Ge enstitüleri, temel ve uygulamalı araştırma yapan özel sektör, üniversitelerden gelen araştırma projelerine destek verdiğini ifade etti. TÜBİTAK ARDEB Destek Programları hakkında detaylı bilgiler veren Doç. Dr. Necati DEMİR, projelerin değerlendirme sürecini örneklendirerek anlattı.

Projelerin bilimsel olarak değerlendirilmesi halinde özgün değer, yapılabilirlik, yöntem, ekip, ekipman, yaygın etki kriterlerine sahip olması gerektiğini belirten DEMİR, Ar-Ge ve yeniliğe ayrılan kaynakların 2000-2010 yılları arasındaki istatistiklerini paylaştı. İllere göre projelerin bütçe dağılımını anlatan Doç. Dr. Necati DEMİR, 2011’de en çok proje önerisi sunan ve destek alan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin destek alan 106 üniversite içinden 61. sırada, Karadeniz Bölgesi’nde ise 7. sırada yer aldığını belirtti. Programda Doç. Dr. Necati DEMİR, proje hazırlarken dikkat edilecek hususlar konusunda da katılımcıları bilgilendirdi.

Hazırladığı projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edilen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünden Doç. Dr. Fedai İNANIR ise; ” Nasıl Başardım” başlığı altındaki sunumu ile projenin hazırlanma aşamalarını detaylı şekilde anlattı. Proje hazırlama nedenlerini madde madde açıklayan Doç. Dr. Fedai İNANIR, hem projenin ön hazırlık aşamasını ve süresini, hem de yaşadığı tereddütleri katılımcılarla paylaştı. Projenin başarılı olması için dikkat edilmesi gereken unsurları sıralayan İNANIR, proje hazırlayacak olanlara da tavsiyelerde bulundu.
-İyi ve özgün bir fikrinizin olması “İyi fikrin alıcısı Bağdat’tan gelir”.

-Proje konunuzun ülke bilim politikasına uyumlu ve öncelikler arasında olması: Gıda güvenliği, enerji, bilişim, nanoteknoloji vb.
-Projenizin AR-GE’ye yönelik olması
-Etik kurallara dikkat etmek
-Öncelikle kendinizi ikna etmelisiniz.
-İyi bir literatür bilgisi.
-Kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip yüksek lisans, doktora veya posdoc öğrencisi.
-Çok iyi danışmanlar.
-Yılmadan tekrar tekrar denemek.

“Uluslararası Programlar Tanıtımı” başlığı altındaki sunumunda Uzman Tarık ŞAHİN, ikili işbirliği ve çok taraflı işbirliği olarak iki genel kategoriye ayrılıp TÜBİTAK tarafından yürütülen veya izlenen uluslararası programları anlattı. Toplam 23 ülkede 27 kuruluşla ortak proje yürütme esasına dayalı ikili anlaşmamız olduğunu hatırlatan ŞAHİN, süresi 3 yıl olan projeler kapsamında araştırma desteği, seyahat desteği, bilimsel toplantı, uzman değişimi ve çalışma ziyaretlerinin gerçekleştirildiğini kaydetti. Uzman Tarık ŞAHİN, Ülkemizin hükümet ya da kurum düzeyinde katkı payı ödeyerek üye olduğu çok taraflı işbirliğinde ise asıl amacın; Türk araştırmacıların uluslararası proje, burs ve ödüllerden yararlanması, uluslararası kuruluşun bilimsel faaliyetlerine Türk araştırmacıların katılımı, izleme, ilgili kişi ya da kurumları bilgilendirme, uluslararası kuruluşların önemli toplantılarının bazılarının Türkiye’de yapılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Toplantıda son olarak konuşan Uzman Miray KARAKUZU ise; kısa adı BİDEB olan Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın çalışmaları ve amaçları hakkında bilgiler verdi. Amacı, araştırma proje çalışmalarını, lisans düzeyindeki yurt içi araştırma proje yarışmalarını, lisans öğrenci takımlarının uluslararası proje yarışmalarına katılımını destekleyerek teşvik etmek olan araştırma burs programlarını anlatan KARAKUZU, bilimsel etkinlik desteklerinden de söz etti. Uluslararası araştırma zincirini geliştirmek amacıyla uygulanan yabancı uyruklular için araştırma burs programı konusuna da değinen Uzman Miray KARAKUZU, bu yıl hayata geçirilen ve hedefi yurt dışından uzman araştırmacıların Türkiye’de istihdamını desteklemek olan yeni destek programlarını katılımcılarla paylaştı.

Konuşmaların ardından TÜBİTAK uzmanları akademisyenlerden kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

Toplantıya Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan MİDİLLİ, Prof. Dr. İbrahim YEREBAKAN, Araştırma Destek Programları Başkan Vekili Doç. Dr. Necati DEMİR, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay TORUL, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selami ŞAŞMAZ, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Kemâl TAVUKÇU ve çok sayıda akademisyen katıldı.
Program sonunda ise Üniversite Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ konuşmacılara katkılarından dolayı çeşitli hediyeler verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ