Tercihiniz RTE Üniversitesi Olsun Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Tercihiniz RTE Üniversitesi Olsun

Kurulduğu günden bu yana bilimin, çağdaş değerlerin ve toplumsal aydınlanmanın öncülüğünü yapan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2012-2013 eğitim öğretim yılında da öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasındaki yerini almaya hazırlanıyor. Üniversite önümüzdeki eğitim sezonunda 4345 öğrenci alacak.

Bugün 3 enstitü, 11 fakülte, 7 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 6 araştırma ve uygulama merkezi ve rektörlüğe bağlı 6 bölüm olmak üzere toplam 40 akademik birimden oluşan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, donanımı, genç, dinamik ve uzman kadrosuyla hızla büyümeye devam ediyor. Bugüne kadar 10480 mezun vermiş olan üniversitenin 2012 yılı itibariyle 11.726 öğrencisi, 572 akademisyeni ve 256 idari personeli bulunuyor.

Araştırma ve geliştirme alt yapısını tamamlamış olan üniversite, modern eğitim alanları, laboratuarlar, sosyal gereksinimleri sağlayacak mekânlarıyla öğrenciler tarafından da oldukça rağbet görüyor. Gerek turizm çeşitliliği, gerekse doğal güzellikleriyle görenleri kendisine hayran bırakan Rize ile bütünleşen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, yurdun dört bir yanından gelen öğrencilerine kapılarını aile sıcaklığında açıyor.

Kısa zaman içerisinde kat ettiği mesafe ile ülkemiz üniversiteleri arasında farklı bir konumda olduğunu gözler önüne seren Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, komşu ülke üniversiteleri ile kurduğu köprülerle de Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı niteliğini taşıyor. Bu başarının mimarı ise geçen yıl göreve atanan Rektör Prof. Dr. Arif Yılmaz ve ekibi. Özellikle Gürcistan, Ukrayna ve Kosova’daki üniversitelerle yapılan ikili anlaşmalar çerçevesinde öğrenci alımı ve değişiminin gerçekleştirilmesi, üniversitenin çağdaş ve uluslararası düzeyde kaliteye sahip eğitim yuvası olma özelliğini bir kez daha ortaya çıkarıyor.

Üniversitenin bir diğer başarılı projesi ise; sağlık alanında hayata geçirdiği yeni uygulamaları. Yapımına başlanan Onkoloji Hastanesinin tamamlanması için çalışmalar sürerken, akademisyen sayısı 112’ye ulaşan Tıp Fakültesi ise göz dolduruyor. Rize ve bölge insanı gibi komşu ülkelerden gelerek kaliteli sağlık hizmetinden istifade etmek isteyenler için de tek adres Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi oluyor. Ortaya çıkan istatistiksel tabloda bir başarı öyküsü yatıyor. 2008-2012  yılları arasında ayakta tedavi gören hasta sayısı 3.141.374, ameliyat edilen hasta sayısı 124.523. Bu ameliyatların 910’u bypass ve 4718’i anjiyografiden oluşmaktadır. Doğum yapan hasta sayısı ise 7067.

Sağlık merkezi olma yolunda iddiasını sürdüren Rize’ye, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bünyesinde kurulan Mavi Yemiş Araştırma ve Uygulama Merkezinin de katkı sağlaması hedefleniyor. Bölge insanı tarafından likapa olarak tanımlanan mavi yemiş, diğer adıyla yaban mersininin üretilmesi ve ticari bir ürün haline getirilmesi amacıyla kazandırılan merkez sayesinde kente ekonomik girdi sağlanması amaçlanıyor.

Ülkemiz balıkçılığına ve su ürünleri yetiştiriciliğine yararlı olunması ve hizmet verilmesini sağlamak amacıyla kurulan Su Ürünleri Araştırma Merkezi de Üniversitenin bir diğer yüz akı. Atılan adımlar sonucunda ciddi oranda mesafenin aşıldığı laboratuvarlarda, kültür balıkçılığının yanı sıra yeni balık türleri üzerinde de çalışma yapılıyor. Karadeniz Bölgesi’ne hizmet sunma ile birlikte araştırmaların da devam ettiği merkezde şuan itibariyle müteşebbisler için fırsat niteliği taşıyan ekonomik değeri yüksek olan mersin balığı yetiştiriliyor. Ayrıca bölgenin en önemli gelir kaynağı olan çay konusunda Üniversite bünyesinde Çay Araştırma Merkezi kurulması yönünde altyapı çalışmalarına başlanırken Çaykur ve Çay Borsası ile de ortak çalışmalara imza atılıyor.

Daha birçok önemli projenin altında imzası bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, uluslararası bir eğitim-öğretim kurumu olmanın mutluluğunu yaşıyor. Üniversite, yurdun dört bir yanından bu yıl da doğru tercih yaparak eğitimlerini başarıyla tamamlamak isteyen öğrencilerini bekliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ