Temel Kotil

18.11.2018
1.074
Temel Kotil

Doç. Dr. Temel Kotil, akademisyen ve yönetici. Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi. Aynı zamanda IATA (International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi.

1959 Doğumlu Temel Kotil, 1983’te İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1986’da ABD’nin Ann Arbor Kentindeki Michigan Üniversitesi’nin “Uçak Mühendisliği” bölümünde yüksek lisans (master) , 1987’de de aynı üniversitede Makine Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını yapan Kotil, 1991’de de yine Michigan Üniversitesinde ” Makine Mühendisliği” bölümünde doktorasını tamamladı.

Kotil, 1991-93 arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Labratuarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yaptı. Temel Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent’lik yaptı. Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde Uçak Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcılığı, ve 1993-94 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Doç. Dr. Temel Kotil, 1994-1997 arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon (APK) Daire Başkanı olarak çalıştı.

APK Görevi sonrasında Üniversiteye dönen Kotil, 2001 yılında ABD’de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak görev yaptı ve daha sonra New York’ta AIT Inc. ‘de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığını yürüttü.

Mart 2003’te THY Teknik Genel Müdür Yardımcılığına getirilen Doç Dr. Temel Kotil’in birçok araştırma ve bilimsel yayını var.

Doç Dr. Temel Kotil, evli ve üç çocuk babasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.