Televizyonun İcadı (Televizyonu Kim İcat Etti?) Nedir

   28.11.2019
   1.202
   Televizyonun İcadı (Televizyonu Kim İcat Etti?) Nedir

   Televizyonun İcadı : Hayatımıza zaman içerisinde birçok yararlı teknolojik cihazlar girmiştir fakat bunların içinde yaşamımızda en çok yer edinenlerden bir tanesi televizyon olmuştur. Televizyonun İcadı mucizevi bir icat olduğunu anlayabilmek için çok düşünmeye gerek yok. Dünyanın bir ucunda birileri birşey yapsın ve öteki ucunda bulunan bizler de bunu evimizde, koltuğumuzda rahat rahat izleyelim. Böyle bir şeyden daha eğlencelisi muhtemelen evimizde izlemek yerine yanlarına ışınlanmak olurdu ama henüz bunun için çok erken olsa gerek.

   Televizyonla ilgili ilk çalışmalara John Logie Baird başlamıştır. Keşfetme hevesi çocukluk yıllarında başlayan Baird, 12 yaşındayken evine elektrik sistemi döşedi. Merakı her geçen gün daha da artan Baird, yolda arkadaşlarıyla konuşmasını mümkün kılacak ilk telefon santralini geliştirdi.

   Oldukça sınırlı malzemeyle, 12 yaşında böyle bir elektrik hattını kurup, çalışmasını sağlamak herkesin başarabileceği kolay bir şey değildi. Lise eğitiminde elektrik üzerine dersler aldı ve hayalindeki üniversite olan Glasgow’da elektrik mühendisliği okudu. Daha sonra Clyde Valley Elektrik Enerjisi Şirketi’nde çalışmaya başladı fakat sağlık problemlerinden dolayı ayrılmak zorunda kaldı. 1922 yılında memleketi Sussex’e geri dönen Baird, tamirciliğe başladı. Burada karmaşadan uzak bir ortamda kendisiyle baş başa kalarak 50 yıldır hayalini kurduğu televizyonun icadı üzerine yoğunlaştı ve ilk televizyonunu üretti. Maddi açıdan zorluklar çeken Baird, ilk televizyonunu bir lavabo ve bir çay teknesiyle yaptı.

   Bir sonraki denemesinde projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplayıp basit bir düzenek geliştirdi ve düzeneğe kullanılmış lenslerle devreden tarama diskleri ekledi. Tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve bal mumuyla tutturulan bir cihaz olarak icat ettiği bu düzenek televizyonun dedesi olarak kabul edildi. Çalışmalarına bundan sonra daha da hız katan mucit, 1925′de hayallerindeki gibi, “Stokey Bill” adını verdiği ilk ilkel televizyonunda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı. Bu icat parlak bulundu ama gereken önem ve değer verilmedi. Baird’in ilkel ettiği dönemlerde BBC gibi yayıncılar radyoya yoğunlaşmıştı.

   Daha sonra BBC’yi ikna ederek anlaştı ve 1929 yılında sınırlı izleyicisiyle televizyon yayıncılığına geçti. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu, ilk kuşakta haber programı, ikinci kuşakta müzik yayını veriyordu. Bölgesel bir alanda sınırlı yayın yapan BBC, 1930 yılında Amerika ve İngiltere’de de resmen yayına başladı. Londra’da 20 bin kişiye ulaşan izleyici kitlesiyle John Logie Baird, kariyerinin zirvesine ulaşmış oldu.

   YORUMLAR

   1. buse dedi ki:

    çok yararlı okuyun,