Sigmund Freud Kimdir (Hayatı ve Eserleri)

02.12.2019
952
Sigmund Freud Kimdir (Hayatı ve Eserleri)

Sigmund Freud (1856-1! Avusturyalı nörolog ve psi alist. Yahudi asıllı olan F: 1873’te Viyana Üniversite? tıp öğrenimine başladı, eğitimi sürerken Ernst Brücke’nin fizyoloji labc: varında ve Theodor Meym: psikiyatri servisinde ça’.Sigmund Freud  Beyin anatomisi ve sinir sis üzerinde araştırmalar yı 1885’te nöropatoloji doç oldu. Aynı yıl, Paris Salpec Hastanesinde çalışmaya baş ünlü nörolog Charcot’tan hip tekniğin öğrendi ve histe cinselliğin rolü üzerine eğ.

Sigmund Freud Bir süre Viyanalı tıp doktoru sef Breuer ile çalıştı. Hip yöntemi ile bilinçaltına iti. olayları bilinç düzeyine çık mayı amaçladılar. Freud’un, -teride cinsel çatışmanın ter sorun olduğu yolundaki ka: iki bilim adamını ayırdı. Bun. sonra Freud, hipnozdan vı geçerek serbest çağrışım yi temini kullandı.

1900’Ierde ar psikanalitik kuramını gelişi:-ünlü bir bilim adamıydı.902 profesör olduktan sonra bir: ünlü psikanalisti yetiştirecek ardından Viyana Psikanaliz E stitüsü’nü kuracaktır (190! Kısa bir süre sonra bu okul Ul lararası Psikanaliz Derneği dönüştü. Psikanalitik kuramı ruhsal gerekirciliğe dayandır davranışların kökenindi nedenleri ortaya koymaya çalıştı. Bu nedenleri ise ruh: dünyayı oluşturan bilinç, bilinçaltı ve bilinçdışı tabaka rmda aradı.

Almanya’da Nazii iktidara gelince kitapları yak lan Freud, Avusturya’nın işgi ünden sonra Londra’ya göçnv. zorunda kaldı (1938). Yahu katliamı, savaş ve faşizm: kıyımları Freud’un geliştird:. düşünceleri de etkiledi. Id, egc (ben) ve süperego (üstben) olarak insanın ruhsal yapısını üçe ‘ ayırdı; bunlar arasındaki ilişkileri çocukluk dönemine bağlayarak inceledi. Oedipus Kompleksini de geliştiren çözümlemelerinde cinselliğe belirleyici bir yer ayırdı. Felsefi ve siyasal düzeyde de etkileri olan görüşleri çeşitli eleştirilere uğradı.

Sigmund Freud  Başlıca eserleri: Rüyalar ve Yorumları, 1972 (Die Traum-deutung, 1900); Cinsiyet Üzerine Üç Deneme, 1962 (Drei Abhandlungen zur Sexualtheorie, 1905); Totem ve Tabu, 1942 (Totem und Tabu, 1913); Musa ve Tektanrıcılık, 1976 (Der Mann Moses und die Mono-theistische Religion, 1939).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.