Sigaranın Zararları Nedir

01.12.2019
1.031
Sigaranın Zararları Nedir

Sigarının Zararlarını ne siz sorun nede biz söyleyelim. Sigaranın İnsan vucuduna okadar çok zararı varki Buraya yazmaya kalksak ne o yazmaya sayfalar yeter nede sizin okumaya zamanınız. Bizler şimdi sizlere hayatımızı tedirgin eden, Hayatımızda büyük bir tehlike olan sigaranın zararlarını sizlere kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Umarım Bu okuduklarınızdan sonra sigara tiryakiliğinden vaz geçersiniz.Sigaranın Zararları Unutmayınki Onu Bırakmak Yine sizlerin elinde. Sadece Azim ve Güç. Çünkü Biliyoruz siz sigarayı bırakacak kadar azimli ve güçlüsünüz. Size Yakışanda Budur değilmi?

Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları Genel olarak sigaranın zararı bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yaymanıza sebep olur. Sigara içtiğiniz için cildiniz bozulacağından ciltte karalık ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.Sigaranın Zararları Dişlerinizin kirli ve pis görünümlü olmasıyla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir. Ağız ve yutakta tat almada eksiklik başlar ve kanser riski artar. Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar görmesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.

Sigaranın Zararları Kalbinizin ve damarlarınızın görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sorunlar belirtilerini göstermeye başlar. Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür.Sigaranın Zararları Sigara her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlükler meydana gelir.Burunda koku alma duyusu azalır.Sigaranın Zararları Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklara yakalanmanıza sebep olur. Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaştırır.Pankreas kanseri riski artar.Sigaranın Zararları Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.

Sigaranın Zararları Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir. İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür. Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıkların oluşmasına yol açar. Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.Sigaranın Zararları Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur. Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10–15 eksik kilolu doğdukları gibi zekâ eksiklikleri de görülür.

Sigara ve Kanser

Sigaranın Zararları Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan kanser raporuna göre, Türkiye’de kanser hastalarının sayısında artış gözleniyor. Raporda, Türkiye’de önümüzdeki 25 yılda, sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerin sayısının yaklaşık 780 bine ulaşacağı vurgulanıyor.

Sigaranın Zararları Sağlık Bakanlığı kanser raporuna göre, sigaraya karşı savaş kanserlerin yüzde 40’ını yok edecek. Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kanser hastalığı, Türkiye’de gerçekleşen ölümlerde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor.Sigaranın Zararları Türkiye’de özellikle yoğun sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakaları, önemli bir sağlık sorunu olarak varlığını sürdürüyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaşın Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan Kanser Raporu’na göre; ülkemizde kanser hastalıklarının sayısında artış gözleniyor. Raporda, Türkiye’de önümüzdeki 25 yılda, sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerden ölen kişilerin sayısının yaklaşık 780 bine ulaşacağı vurgulanıyor. Kanser hastalığından korunmada, sağlıklı beslenme, sigara, alkol ve güneş ışınlarından uzak durma, güvenli su kullanımının önemine dikkat çekiliyorSigaranın Zararları. Sigaranın kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer aldığı ve sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 40’ını yok edeceği ifade ediliyor. Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33’ünün sigara içen bir kişiyle birlikte yaşadığına, bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içicilik olduğuna dikkat çekiliyor. Sigaranın akciğer ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığı belirtiliyor.

Tüm Bu okuduklarınızdan sonra tekrar sigara yakarken düşünün. Siz Aileniz İçin Değerlisiniz. Çocuğunuzun Babasız veya annesiz Büyümesini İstemezssiniz değilmi. Çocuklarımıza en güzel gelecek dumansız bir toplumdan geçer.

YORUMLAR

 1. HANDE dedi ki:

  ÇOK DOĞRU SÖYLEMİŞLER

 2. yagmur eda akkoyun dedi ki:

  çok güzel bir yazı ve sondaki yazıyı çok begendim hepsi teker teker dogru

 3. ali osman dedi ki:

  COK GÜZEL YAPMİŞLAR

 4. sevgi dedi ki:

  dogru sigara çok kötü bir şey