Sabah Namazı Nasıl Kılınır Nedir

Sabah Namazı Nasıl Kılınır İle İlgili Bu Makalemizde Sizlere Gerekli Dini bilgileri vermeye çalışacağız.

İlk Önce Sabah Nazının Sünneti Kılınır (2 Rekat)
“Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya”

1. Rekat

“Niyet”

edildikten sonra “Allahu Ekber” denilir. Eller bağlandıktan sonra “Sübhaneke” okunur. Sonra Euzu Besmele çekilir ve Fatiha-i Şerife okunur. Sonunda “Amin” denir. Peşinden kısa bir süre okunur. Eller yana salınarak “Allahu Ekber” denerek ruküa eğilinir. Rükuda üç kere “Sübhane rabiye’l azıym” denir. “Semiallahü limen hamideh” ve “Rabbena leke! hamd” diyerek doğrulunur. Peşinden “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır.

“Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa “Sübhane rabbiye’l âlâ” denilir.“Allahu Ekber” diyerek secdeden kalkılır, dizler üstünde kısa bir müddet durulur. “Allahu Ekber” deyip secdeye tekrar varılır. Yine secdede üç defa “Sübhane rabbiye’l âlâ” denilir. “Allahu Ekber” diyerek kalkılır.

2. Rekat

Besmele çekilir ve Fatiha-i Şerife okunur. Sonunda “Amin” denir. Peşinden kısa bir süre okunur. Eller yana salınarak “Allahu Ekber” denerek ruküa eğilinir. Rükuda üç kere “Sübhane rabiye’l azıym” denir. “Semiallahü limen hamideh” ve “Rabbena lekel hamd” diyerek doğrulunur. Peşinden “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır.

Secdede üç defa “Sübhane rabbiye’l âlâ” denilir.“Allahu Ekber” diyerek secdeden kalkılır, dizler üstünde kısa bir müddet durulur. “Allahu Ekber” deyip secdeye tekrar varılır. Yine secdede üç defa “Sübhane rabbiye’l âlâ” denilir. “Allahu Ekber” diyerek oturulur.

Bu oturuşta “Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, okunur. Rabbena duaları Sonra, önce sağa sonra sola dönülerek “Es-selâmü aleykum ve rahmetüllah” denir. Namaz tamamlanmış olur.

Sabah Namazının Farzı (2 Rekat)

Sabah Namazının Farzıda Sünneti Gibi Kılanmaktadır. Yukarda Yazan Aynı Yönetimi Uygulayarak Sabah Namazın Farzını Kılabilirsiniz. Yalnız Niyet Ederken “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının Farzını kılmaya” Demeniz gerekmektedir.

Namazdan Sonra Dua

Namazları bitirip selam verdikten sonra, “Allahumme ente’s-selamu ve min-ke’s-selam tebârekte yâ ze’l Celali ve’l-İkram” denilir.Sonra “Ala Resulinâ salâvât” diye salâvat-i şerife getirilerek arkasından: “Sübhanellahi ve’lhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahu vellahu ekber ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ
billâhil aliyyi’l-azim”
denilir.Bundan sonra, bir “Ayete’l-kürsi” okunur. Ardından, 33 kere “Sübhanellah”, 33 kere “Elhamdülillah”, 33 kere “Allahu Ekber” dedikten sonra, “Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerike leh lehül-mülkü ve lehü’l,hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadîr” diyerek eller kaldırılır, dua ve niyazda bulunulur.

Sabah Namazı Nasıl kılınır Makalesine Kaynak Sağlayan Biriz.biz web sitesine Teşekkür ederiz.

6 thoughts on “Sabah Namazı Nasıl Kılınır Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.