Rüyada Gusl tabiri Görmek

Rüyada Gusl tabiri İbn-i Şirin demiştir ki: Denizde veya nehirde gusl ettiğini gören, Allah’tan korkan dindar biridir. Bir başka yoruma göre bu rüyayı gören; sıkıntısından kurtulur. Temiz ve saf suyla gusl eden, üzüntüdeyse; selamete çıkar. Borçlu ise; borcunu öder. Hastaysa; şifaya kavuşur. Allah’ın rahmetine mazhar olup korkularından kurtulur. Ahireti aydınlık olur. Bulanık veya pis su ile gusl eden; sonu hayır olmakla beraber, başlangıçta birçok dertlerle uğraşır. Cünub olduğu için, caiz olan bir şeyle gusl etmek; her bakımdan iyidir. Kullanılması caiz olmayan bir şeyle gusl etmek; bunun zıddıdır. Bu haldeyken gusl edecek su bulamayan; dünya ve ahirette zahmet çeker.

Cuma ve bayramlar için gusl edenin; ahirette derecesi yüksek olur. Yıkanıp elbise giymek; bütün sıkıntılardan kurtulmaktır. Elbisenin yeni olması bu yorumu kuvvetlendirir.Birini yıkadığını görmek; onu manen temizlemektir. Başkası tarafından yıkandığını görmek; yıkayan şahsın rüya sahibi hakkında güzel düşündüğüne delalettir. Yıkanırken kullanılması caiz olmayan bir şeyi görmek; bir konuda yanılmaktır.Cabir’ül Mağribi demiştir ki: Gusl; dinde temizliğe ve takvada ileri dereceye işarettir.

Bir görüşe göre; şeref, itibar ve güzel isimdir. Rüyayı görenin bu meziyetleri artar.Abdulgani’en Nablusi demiştir ki: Temiz su kullanarak cünubdan kurtulmak için veya Cuma sebebiyle gusl etmek; tevbeye, ana babasına ve dostlarına iyilik yapmaya delalet eder. Kışın soğuk su ile gusl etmek; gam ve hastalıktır. Yazın soğuk suyla gusl etmekse; iyidir. Kışın sıcak su ile gusl etmek; selamet ve şifadır. Yazın sıcak suyla gusl etmek; sıkıntıdır. Bayram için gusl etmek; sevinç ve feraha, evliliğe, fakir için selamete delalettir. Güneş ve ay tutulması sebebiyle gusl etmek; müşkülatı, zorluğu ifade eder.

Rüyayı gören, devlet başkanı veya yardımcıları yüzünden sıkıntıya düşer. Rüyada bir cenazeyi yıkadığını veya yıkanıldığını görmek; etrafındaki gafillerden kurtulmaya işarettir. Rüyada kafirin gusl edilmesi; onun islama gireceğine delalettir. Bir akıl hastasının gusl edilmesi; onun şifasına işaret eder. İhrama girmek yahut Mekke’ye gitmek için gusl etmek; ferah ve sevinçtir. Rüya sahibi, sıkıntılarından kurtulur.Hacda şeytan taşlamak için gusl etmek; düşmana karşı zafer kazanmaktır.

Tavaf için yıkanmak; büyüklerin emrinde çalışmaktır. Gusl ettikten sonra yeni elbise giyen; hacca gitmemişse bu farzını eda eder. Hasta ise iyileşir. Fakirse, zengin olur. Tüccar ise kazancı artar. Azledilmiş ise vazifesine geri döner.Gusl ettikten sonra eski elbise giyen, sıkıntısından kurtulur. Fakat, fakir düşer. Guslünü tamamlamayan, arzusuna nail olamaz. Gusl edip elbise giymeyen gamdan kurtulur.Gusl için banyo, havuz vb. bir yere giren, bekarsa evlenir. Bir kaptan gusl ettiğini gören; çaldırdığı malına tekrar kavuşur.İbn-i Kesir diyor ki: Tanımadığı bir kadının gusl ettiğini görmek; yağmura işarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.