Rüyada Göğüs Görmek

Rüyada Göğüs Rüyada göğüs görmek; şeriat, din, takva, ilim, ve hükumetle tabir olunur.İbn-i Şirin (Rahmetullah) demiştir ki: Rüyasında göğsünün genişlediğini gören; din ve takvada ileri gider. Yani günahlardan kaçınmaya, Allah’ın emirlerine uymaya çok dikkat eder. Göğsünü dar yahut küçük görmek; bunun zıddıdır. Biri tarafından göğsünün üzerine vurulması iyi değildir. Rüya sahibi onun yüzünden dalalete düşer, dinini ihmal eder.

Göğsünün kızgın olduğunu gören; kavminden menfaat sağlar. Uyanıkken çirkin sayılan bir durumu ve sevilmeyen bir hali, rüyada göğsü üzerinde görmek iyi değildir. Uyanıkken iyi sayılan bir şeyi uyku aleminde göğüs üstünde görmekse; hayırlıdır.Danyal (A.S.) buyurmuştur ki: Dar göğüs; cimrilik ve kederin ifadesidir. Geniş göğüs ise cömertliğin, ferah ve sevincin temsilcisidir. Bir kafir rüyasında göğsünün genişlediğini görürse; müslüman olur.Ebu Said’ül Vaaz şöyle diyor: Göğsünde kendisine acı veren bir şey gören; malını israf ederek bitirir.Kirmani’ye göre, rüyasında göğsünün daraldığını gören; sıkıntılı olur. Göğsün geniş olması ise; güzel ahlak ve ilim sahibi olup tedbirli hareket etmektir.

Cabir’ül Mağribi göğsün büyümesini ilim, hikmet ve zenginlikle yorumluyor.Salimi diyor ki: Göğüs; rüya sahibinin eşyalarını muha-faza ettiği yerle tabir olunur.Cafer-i Sadık (R.A.) şunları söylüyor: Rüyada göğüs görmek; sekiz surette tabir olunur.Bunlar: İlim, hikmet, cömertlik, cimrilik, küfür, iman, hayat ve ölümdür. Göğüs üzerinde bulunan iğrenç bir şeyi kaldırıp atmak, onu yok etmek çok iyidir. Rüya sahibi düşmanıyla barışır. Büyük makam kazanır. Din ve imanı kuvvetlenir, her türlü şüpheden kurtulur.

İbn-i Kesir demiştir ki: Göğüs; din, iman ve ibadetin temsilcisidir. Göğüs ve onda görülen her şey bunlara göre tabir olunur. Rüya; ya iman ve islama yahutta küfür ve isyana işaret eder. Uyku aleminde göğsü yarılan kişinin imanı kuvvetli olur. Göğsünün üzerinde acı veren, akan bir yara gören; dinde isyankar olur. Göğsünün yalnızca ortasını ince kıllarla örtülmüş görmek; kahramanlık ve kuvvet işaretidir.

Rüyasında, göğsünü asıl şeklinden başka bir biçimde görenin ahlak ve itikadı değişir. Göğsünün çirkinleştiğini gören, hidayetten ayrılır. Dalalete düşer. Günah işler. Göğsün güzelleşmesi ise, bu tabirin tam aksidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.