Rüyada Fil tabiri Görmek

Rüyada Fil tabiri İbn-i Şirin Rahmetullah demiştir ki: Rüyasında gece file binen; evlenir. Gündüz file bindiğini gören; eşini boşar veya cariyesini satar. Bir rivayete göre, ne vakit olursa olsun file binmek; izzet ve makamdır. Bir fili yüklendiğini gören; büyük bir vazifeye gelir. Fil öldüren; bir zatı öldürür veya öldürülmesine sebep olur yahut bir kale fethedilir. Filin ayağını başın üstüne koyup, kendini öldürdüğünü gören; bela ve musibete uğrar. İki başlı bir file binen; o bölge idarecisinin hizmetinden ayrılır, başkasına hizmet eder.

Başka bir görüşe göre, elindeki işi ve ni’meti terkederek, yeni bir işe başlar, rızkını buradan temin eder.Kirmani şöyle diyor: Rüyada fil, sultanla binmek; makam ve itibarla tabir olunur. Derisi, eti, kemiği, diğer organları mal ve ni’mete işarettir. Harpte bir file binmiş olduğunu gören; kuvvetli ve büyük bir düşmanı kahreder. Fakat, başka bir tabire göre, düşmana mağlup olur. Filden düşmek; bela ve musibettir. Savaşta filin düşüp öldüğünü görmek; o bölge padişahının veya hakiminin ölümünü haber verir.Cabir’ül Mağribi demiştir ki: Rüyasında gezmek için çıplak file bindiğini gören, bir kadınla evlenir. Filin, bir beldeden bir beldeye dolaştığını görmek; o memleketteki hükümdarın değişeceğine delalettir. Bir filin kendisini ayağı altına aldığını gören; sultanın veya yardımcılarının zulmüne uğrar.

Ebu Said’ül Vaaz’a göre: Fil; mel’un(*) bir adama delalet eder. Çünkü eti ve sütü kullanılmaz. Rüyada file bindiğini gören; doğru yoldan sapar. Bir rivayete göre file binmek, şöhrettir. Fakat, başka bir yoruma göre file binen, büyük bir musibete uğrar ve ondan kurtulamaz.Bazı tabirciler rüyada fil görmeyi, sıkıntı ve üzüntüyle yorumlamışlardır. Çünkü filin sütü içilmez, eti yenilmez. Üzerinde davul, zurna gibi şeyler bulunan, sırtına binilebilecek bir filin, kendisine doğru geldiğini ve ona zahmetsizce bindiğini gören; itibar sahibi olur. Yüksek mevkilere gelir.

İki büyük filin kavga etmesi; iki güçlü padişah arasında çıkacak harbe işarettir. Dindar, iyi bir şahıs, file bindiğini görürse; büyük kazanç sağlar. Bulunduğu yere bir filin geldiğini gören; o mahalden ayrılır. Filin kendisiyle konuştuğunu gören; büyük bir zatla sohbet eder.Cafer-i Sadık şöyle diyor: Fil rüyası şunları temsil eder: Acem yani İranlı melik, hilekar şahıs, kudretli bir zat, çok kıskanç insan, kan içici gaddar biri, harp ve husumet yani düşmanlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.