Rüyada Et Görmek

Rüyada Et Danyal (A.S.) diyor ki: Rüyada pişmiş et görmek ve yemek; kolaylıkla hasıl olan hayır ve menfaate işarettir. Kebap görmek ve yemek ise, yorgunluk ve meşakkate delalet eder. Çiğ et görmek ve yemek; sıkıntı, yorgunluk, ve hastalıktır. Alıp satmak; musibet ve üzüntüdür. İnsanın kendi etini yemesi, ailesi ve akrabaları hakkında gıybete işarettir. Bir rivayete göre, sonradan nadim olacağı yani pişmanlık duyacağı bir işi işlemesine delalet eder. İnsan eti; gıybet, idam edilmiş adamın eti; büyük bir kimseden elde edilen haram maldır.

Kirmani demiştir ki: Tencerede pişmiş et, rızk ve ni’mettir. Eti kebap olarak pişiren, haram mal alır.Bazıları demişlerdir ki: Kebap yapılmış koç eti; rüya sahibinin hastalanacağını haber verir. Koyun eti ise zevce veya validesinin hastalığıdır. Kuzu yahut oğlak eti; evladının veya hizmetkarlarının hastalığına işarettir. Kasaptan et aldığı halde, evine getirmediğini gören; hastalanır. Sonra şifaya kavuşur. Halk arasında et dağıtıldığını görmek; büyük bir zatın vefatına, bu suretle malının dağılacağına delalettir.

Kokmuş et yediğini gören; haram bir iş yapar.Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Ne eti olduğu bilinmeyen bir parça et görmek; musibete, taze et; ölüme bir rivayete göre gıybete, tuzlu et; musibetten sonra ni’mete, kıyılmış et; hüsran ve zarara, pastırma; saklı mala işarettir.Yılan eti; düşmandan maldır. At eti; izzet, makam ve mala delalettir. Katır eti; hastalıktır. Derttir. Sığır eti; sağlık ve ucuzluk, deve eti; düşman malı, devekuşu eti; sahradan hasıl olacak mal, ceylan eti; güzel kadının malı, kaz ve ördek eti ise; mal ve ni’mettir. Kaplan eti şeref ve makam, fil eti; büyük bir zattan kazanılacak bol mal, küçük kuşların eti; gaddar bir adamın malıdır.

Tavuk, horoz ve emsali kuş etleri, mal ve refah ile tabir olunur.Cafer-i Sadık (R.A.) demiştir ki: Rüyada et görmek; dört türlü tabir olunur. Mal, miras, hüzün ve musibet.Rüyada kuyruk yağı, iç yağı ve emsalini görmek; hayır, ni’met, ucuzluk, bereket, işlerde kolaylıktır. Eti yenmeyen bir hayvanın yağı; haram ile tabir edilir.Kirmani demiştir ki: Rüyada hayvan yağı görmek ve yemek; rızk artışına işarettir. En iyisi koyun yağıdır.Beyin görmek ise, hangi hayvana ait olursa olsun; hayır, ni’met, akıl, zeka, salah, takva yani dindarlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.