Rüyada Dil tabiri Görmek

Rüyada Dil tabiri Dil, insanın tercümanıdır. Rüya aleminde dilinin uzun olduğunu gören; münakaşalarında kuvvetli deliller getirerek, hasmını mağlup eder. Bir hakimin dilinin uzun olması çok iyidir. Dilini bağlı gören; fakirliğe düşer. Sıkıntı çeker. Dertlerle uğraşır. Başka bir tabire göre düşmanına karşı mağlup olur. Felaketlere uğrar. Buna mukabil bir kimsenin iki dile sahip olması hayırlıdır. İki ilimde, iki sanatta, iki işte ehil olmaya delalettir.Bazı tabircilere göre dil, umumiyetle insanı ayıbını ortaya koyar. Dolayısıyle rüyada dil görmek iyi değildir.

Kekelediğini gören fesat olur. Fakat, bunun bertaraf olması rüya sahibinin iyiye dönüş yapacağına delalet eder. Düzgün ve kolay konuşanın, işleri yoluna girer. Uyanıkken eziyet veren ve çirkin sayılan bir hali rüyasında dilinde görmek; iyi değildir. Rüyasında net ve güzel konuşan; hikmetli, mantıklı ve tatlı sözlü olur.Dilinin uzadığını gören çok konuşur. Bu yüzden hem etrafına, hem kendisine zarar verir. Dilinin ağzından çıktığını gören, kötü ve çirkin konuşur. Dilini elinde gören, bir fırsat yakalar.

Dilini ısıran; pişman olur. Diline bakan; fena konuşmaktan muhafaza olur. Siyah bir dil; şairlik yahut yalancılık ifadesidir. Dildeki sarılık, hastalığa delalet eder. Dilde renk değişikliğinin meydana gelmesi hiç iyi değildir. Bu rüya hayra yorulmaz.Dilsiz olduğunu veya ağır, yavaş ve sıkıcı konuştuğunu gören; dinde bozgunculuğa düşer.

Dili kesilen, az konuşur ve yüzünü iyiliğe çevirir yahut bu rüyayı gören biriyle tartışır. Lakin, iddiasını ispatlamakta aciz kalır. Şayet rüya sahibi hastaysa, vefat eder. Kudret ve makam sahibi biri bu rüyayı görürse, yardımcılarından biri muhakkak vefat eder. Bir kavle göre de memuriyetten azl edilir.Bazı tabircilere göre dil; insanın konuşma organı, övünme sebebi, doğruluk kaynağıdır. Yorum bu timsaller göz önüne alınarak yapılmalıdır.

İbn-i Kesir diyor ki: Dilinin kalın ve uzun olduğunu görmek; zikirle meşgul olmaya işarettir. Bu rüyayı gören doğru sözlü olur. Yalandan kaçar. Dilini kısa gören; düşmanına mağlup olur. Dilinin ince ve sivri olduğunu gören; dedikodu yapar. Bir yerden başka yere laf getirip götürür. Dilini asıl renginde ve kırmızı görmek; yalan söylemeğe, siyah olduğunu görmek ise çok yalan konuşmaya delalettir.

Kirli ve paslı dil, hastalık işaretidir.İbn-i Fuzale’ye göre ağza sığmayacak kadar büyümüş ve biçimsizleşmiş bir dil; namuslu kişilere iftira atmaya, suç yüklemeye delalettir. Dilinin ağzından sarktığını gören; küfür ve yalanla meşgul olur. Dilinin üzerinde kıl biten, çok konuşur. Lakin kimseye faydalı bir söz söyleyemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.