Rüyada Deve Görmek

Rüyada Deve İbn-i Şirin diyor ki: Rüyasında deveye binip sür’atle gittiğini gören, yolculuğa çıkar. Deve üzerinde dönmek sıkıntıya, kedere, derin düşüncelere delalettir. Deveden inmek şifası olan bir hastalığa yakalanmaktır. Rüya sahibi bir müddet sonra iyileşir. Bindiği deveyle yolunu kaybeden, bilmediği yollara giden; dalalete ve şaşkınlığa düşer.

Dişi bir deve bulan evlenir. Şayet bulduğu devenin yavrusu varsa, bu evlilik çocuklu bir kadınla olur.Danyal (A.S.) rüyada kızgın bir deve görmeyi, kıymeti yüksek bir kişiyle yorumluyor. Rüyasında kendine ait develeri otlatan eğer ehilse emri ve hükmü geçerli bir vali olur. Şayet bu vazifeyi yapacak güçte değilse bile rüya çok hayırlıdır.Bazı tabirciler için deve, cariyeye delalet eder. Devenin yavrusu varsa, rüyayı gören bir evlat sahibi olur. Malı artar yahut arzusu yerine gelir.

Kirmani demiştir ki: Bir yerde veya kariyede çok kalabalık deve sürüsü görmek; düşmanın toplanmasına, sel baskınına yahut bir hastalık çıkmasına delalet eder. Bu develer buğday veya arpa yüklü iseler, anılan su baskını hayra ve menfaate işarettir. Devenin cesedinden kan akması, saadet ve ni’mettir.Deveyi yularından tutup yiyenin, bir şahısla düşmanlığı olur. Bir sahrada yahut çölde birçok develer bulan; makam sahibi olur. Emri dinlenir. İki deve bulan, itibarlı birinden fayda sağlar.Bindiği deveyi istediği yere süren kadın, kendisine tabi olacak biriyle evlenir. Devesinin başka bir deveyi yediğini gören; devlet başkanı veya yardımcısı sayesinde mal ve ni’mete kavuşur. Deve derisi görmek; mefaattir.

Bir rivayete göre mirasa işarettir. Devenin kendisiyle konuştuğunu gören; halkın hayret etmesine sebep olacak bir yerden hayır ve menfaat temin eder.El Salimi’ye göre, sahibini bilmediği bir deveye binen; uzak bir sefere gider.Halid’ül İsfahani’ye göre deveye binmek; şan ve şerefe ermektir. Rüya sahibi hastaysa vefat eder. Rüyasında üzerine bir devenin bindiğini gören; hüzünlenir. Kadının deveye binmesi evlilik işaretidir. Eğer kadın evliyse bu hayırdır. Eşi gurbette ise, döner. Deve ödünç alan, hastalanır. Fakat, şifasına kavuşur. Bir deve ile uğraşan düşmanıyla savaşır. Bir rivayete göre akrabasından biri vefat eder.Bir deveyi zapt ve kahreden düşmanına galip gelir. Hanesinde deve görenin hastası varsa iyileşir. Davası varsa, kazanır. Bir görüşe göre, ailesi selamete çıkar.

Evinde boğazlanmış bir deve gören hane sahibi, vefat eder. Erkek develerin dişi develeri kovaladığını görmek; zalim hükümdar, düşman yahut halka zarar verecek sel felaketi demektir. Hane kapısının önüne bir devenin çöktüğünü görenin hastası varsa, vefat eder.Bir devenin, sığamayacağı kadar dar yerden geçmesi bid’at işarettir.

Dişi bir devenin bir mahalle girmesi; fitneye delalet eder. Dişi devenin sütünün memelerinden akması; o senenin feyiz ve bereketini ifade eder. Nakasının ayağını kestiğini görmek bela işaretidir. Dişi bir deve bulan veya ona binen; asil bir kadınla evlenir. Deveyi sağmak; kadınlar vasıtasıyle mal kazanmaktır. Nakasının elinden çıktığını gören; karısından ayrılır. Dişi devesi kaçanın; karısıyla arası bozulur.Kirmani demiştir ki: Dişi deve etini dağıtan; karısının malını israf eder. Devesini sağan; devlet başkanı veya yardımcıları tarafından mal ve ni’mete kavuşturulur. Devesinin memesinden bal sağan; helal mal kazanır.

Bir bölgeye çok sayıda devenin girmesi, oraya düşmanın geleceğine işarettir. Devenin üzerine basmak; zillet, alçak-lık, korku ve üzüntüdür. Rüya sahibi memursa azl edilir.Ebu Said’ül Vaaz, rüyada deveye binmeyi; hacca gitmek şeklinde yorumluyor. Yolda deveden inmek; yolculuk esnasında hastalanıp sefere devam edememektir. Deveden düşmek ise, tehlike işaretidir. İki devenin kavga etmesi; iki padişah arasında çıkacak savaşı haber verir.

4 thoughts on “Rüyada Deve Görmek

  1. rüyada deve bana saldirdi bende ona sopayla vurdum sonunda devenin beni yendigini söyledim. Bu rüyanin sabahinda piknige gittik oglum fena halde yorulup bitkin düstü, kücük kizim cay bardagini masadan asagiya cekip devirdi Allahtan cay asiri sicak degildi kolunda biraz kizarma oldu. Devenin saldirmasi, Allahu alem, cok ic acici bir sey degil. Elhamdu lillah.

  2. Rüyamda ekin tarlasinin icinde banasaldiran köpek yada ayiyi deynekle vurarak kaciriyorum sonrabir deve saldiriyor kacarak sopayla vuruyorum ama sonunda diyorum ki deve beni yendi

  3. Rüyamda normal boyuttan büyük kızgın bir deve sağ ayağını bulunduğum masanın üstüne koyuyor. Bu neye işarettir

  4. o kişi cennettein yolunu izler celle celali o insan öbür gün 1 deve daha görür hani şu cümle varya cellacellali ya hu allah ha işte o cümle baş kader ve deveyle geri dönen keedere başvurur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.