Rüyada Yatak tabiri Görmek

Rüyada Yatak tabiri Kirmani demiştir ki: Rüyasında bilmediği bir mekanda ve yabancı bir yatak üzerinde olduğunu gören, ya bir memuriyete gelir yahutta tarla gibi bir mülk satın alır. Bir taht üzerine serili yatağın üzerinde oturduğunu gören, şeref ve makam sahibi olur. Düşmanını kahreder.Cabir’ül Mağribi’ye göre yatak ve minder; velayet ve istirahattir. Rüyasında yatağını evinden dışarı atıp, daha sonra tekrar içeriye aldığını gören, karısını boşar. Fakat, ardından onunla yine nikahlanır. Birbiri üzerine yataklar serdiğini gören, bu yatakların sayısı kadar kadınla evlenir. Yatağının fare tarafından kemirildiğini görenin karısı, başka biriyle gayr-ı meşru münasebette bulunur. Rüya sahibi bu vaziyete razı olur. Yatağının havada durduğunu görenin karısı, vefat eder. Şayet yatak yere düşerse, zevcesi hastalanır. Fakat, şifaya kavuşur. Yatağının yüksek bir mekanda serili olduğunu görenin, makamı ve itibarı yüce olur.
Danyal (A.S.) diyor ki: Eski yatağın yeni veya kırmızı yatağın yeşil olduğunu görenin karısı, kötü huylarını bırakır. İyi ahlaklı salih bir insan olur. Yeni yatağın eski olduğunu yahut yeşil yatağın kırmızıya dönüştüğünü görmek ise, bu yorumun tersidir. Kırmızı yatağın beyaz veya sarı olduğunu görenin karısı, tevbekar olur. Ayrıca ölüm derecesinde hastalanır. Güzel ve yeni yatak güzel ve genç kadına işarettir.El Salimi’ye göre yatak; zevce ve cariye ile tevil edilir.Bunda görülen iyi ve kötü her hal bunlara nispet edilir. Yatağını bırakıp, başka bir yatak alan, karısını boşayıp, başka biriyle evlenir. Yatağının mahallinden değiştiğini görenin karısının hali ve ahlakı değişir. Yatağını odanın bir tarafına koyan, ya sefere gider yahut karısı kendisinden ayrı bir yerde kalır. Şayet rüyada mekruh (çirkin) sayılacak bir şey varsa, ikisinden biri vefat eder.
Bir rivayete göre ayrılırlar. Meçhul tahtalardan imal edilmiş, karyolanın, tahtın veya bilmediği bir yatağın üzerinde oturan; halkı idare edecek büyük bir mevkie gelir. Bir yatakta uyuduğunu gören, dinini ihmal eder, dünyaya yönelir. Bir görüşe göre korkudan muhafaza olur. Yatağının üzerinde bir hayvan gören, karısını muhafaza etmelidir.Bazılarına göre meçhul bir yerde yatak görmek; mirasa yahut ziraate veya arazi almaya delalettir. Yatak üzerinde yatıp uyuyan, zahmetten kurtulur, rahata erer.Ebu Said’ül Vaaz’da yatağı, zevce veya cariye ile yorumluyor. Şayet yatak meçhulse, tarlaya işarettir. Yatağını sarayın kapısı önünde gören, vali olur. Yatağı üzerinde olduğu halde uyku tutmadığını gören, bir kadınla beraber olmak ister. Fakat, bu arzusuna eremez. Yumuşak yatak; genç ve zevceyi temsil eder. Pamuk, yün ve kıl yatak; zengin zevceye, beyaz yahut sarı yatak; Allah’ın (C.C.) rızasını kazanacak dindar bir kadına işarettir. Yeşil yatak; ibadette çok gayretli olan bir kadını ifade eder.Yeni yatak; dindar ve zengin kadın demektir. Eski ve yırtık yatak ise, vefasız ve dinsiz bir kadınla tabir olunur.Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Zevce, cariye, makam, bolluk ve geçim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.