Rüyada Üzüm tabiri Görmek

Rüyada Üzüm tabiri Danyal (A.S.)’a göre üzüm hayır ve helal maldır. Mevsiminde siyah üzüm yemek; üzüntü, mevsimi dışında yemek; hastalıktır.Bazı tabirciler, mevsimi haricinde siyah üzüm yemeyi, her tanesi bir değnek hesabı olmak üzere dayakla yorumlamışlardır. Vaktine beyaz üzüm yemek; hayır, menfaat ve murattır. Vakti dışında beyaz üzüm yemek; şayet rüyada hayra delalet eden bir şey varsa; helal mala işarettir. Kırmızı üzümün tabiri de böyledir.Kirmani diyor ki: Mevsiminde siyah üzüm görmek; iyidir. Bir rivayete göre vakti dışında siyah üzüm görmek; korku, üzüntü ve hastalıktır. Beyaz üzüm; mevsimi dışında kedere delalet eder.İbn-i Şirin demiştir ki: Mevsimi içinde beyaz üzüm görmek; yağmur ve çiğ ile tabir olunur. Vaktinde beyaz üzüm yemek; helal mala işaret eder. Çavuş üzümü, meşakkatle, zahmet çekerek elde edilen maldır. Mevsiminde kırmızı üzüm yemek; küçük bir menfaate delalet eder.
Cabir’ül Mağribi şöyle diyor: Ağaçtan imal edilmiş bir cendereyle üzüm sıktığını gören, zalim bir hükümdara hizmet eder. Toprak veya tuğladan ma’mul cenderede üzüm sıktığını gören, adil ve dindar bir devlet başkanına yakın olur. Toprak kapta üzüm sıkan, bir kadınla münasebet kurar. Üzüm sıkıp küp, şişe vb. bir yere koyduğunu gören; devletten, ailesiyle beraber üzüm sıktığını gören; ya hükumetten yahutta çok kıymetli bir zattan fayda sağlar.Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Evlat, farz ilim ve mal. Şıra ise; hayırlı mal, geniş hal ve berekettir. Kıtlıktan ve beladan kurtulmaktır. Bir rivayete göre beyaz üzüm; dünyanın süsü ve güzelliğidir. Mevsimi haricinde mal yahut haram kazançtır.Çok sayıda beyaz üzüm; gündüz yağmurları, siyah üzüm ise; gece yağmuruna delalet eder. Beyaz ve siyah üzümleri karışık olarak görmek; gece ve gündüz bol yağış demektir. Asmada koruk görüp toplamak isteyen, rızk talebinde acele eder, buna rağmen elde edemez.
Bir görüşe göre koruk; cimriliğe ve kedere işarettir. Bazılarına göre koruk, henüz vakti gelmemiş mala delildir.Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Vaktinde beyaz üzüm yiyenin, rızkı geniş olur. Mevsimi haricinde beyaz üzüm yiyen, ümit ettiğine vaktinden önce nail olur. Bir rivayete göre, haram maldır. Mevsimi dışında asmada siyah üzüm görmek; şiddetli bir soğukla yorumlanır. Bir kavle göre eline mal geçer. Hükumet kapısında siyah üzüm taneleri bulup yiyen, kırbaç cezasına uğrar. Siyah üzüm yiyen münasip bir rızka nail olur.Bazı tabircilere göre derisi kalın üzüm, zahmetle kazanılan malı ifade eder. İnce derili, suyu saf üzüm; mevki ve itibardır. Bu üzümün tadı ve saflığı arttıkça, ulaşılacak makam ve elde edilecek mal artar.Yine bir kısım tabirci için üzüm, hangi renkte ve mevsimde olursa olsun iyidir. Siyah üzüm; gizli menfaattir.Rüyasında bir salkım üzüm bulduğunu gören, bir kadından toptan mal alır. Üzüm veya hurma suyu sıkmak; rızka işarettir. Üzüm ve şıra satın almak; güzel haberdir. Kuru üzüm her halukarda ve her renkte hayır ve menfaattir. Tatlı üzüm umumiyetle hayra, ekşi üzüm; haram mala ve hastalığa delalet eder. Tatlı üzüm şerbeti içmek; hayır, menfaat ve ni’mettir. Üzüm toplayan, karısından mirasa konar.Üzüm ve hurma şarapları tabirde aynıdır. Bazı tabircilere göre, dinin yasak ettiği içecekleri rüyada görmek; hayır değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.