Rüyada Balık Görmek

Rüyada Balık Büyük balıklar mal ve ganimet, küçük balıklar üzüntüdür. Bunları birarada görmek, mal ve paraya işarettir.Balık avladığını gören, helalinden kazanır. Avladığı balığı yediğini gören, çok sevinir.

Yenilmesi mekruh bir balık tutup sattığını yahut satmak istediğini gören, karısının akrabalarıyla veya damatlarıyla kavga eder.Danyal (A.S.) demiştir ki: Balık rüyası sıcak ülkeler için bela ve meşakkat, soğuk ve mutedil memleketler için mal ve ni’mettir. Bir balığın karnında başka balık bulan, tek kadınla evlenir. İki balık bulan, iki kadınla izdivaç eder. Balık yağı gören ve içen, kadın sayesinde mal kazanır.İbn-i Şirin diyor ki: Tuzlu balık; üzüntüye, bunun kızartılması veya başka şekilde pişirilmesi ve yenmesi; ilim ve rızk için yolculuk yapmaya yahutta büyüklerle sohbete delalet eder.

Tuzlu balığı çiğ olarak yiyen, tedbirsiz davranır. Bundan dolayı sıkıntı çeker.İbn-i Kesir demiştir ki: Rüyasında çok iri bir balık tuttuğunu gören, büyük bir aileden zengin kız alır. Bir kavle göre davasında delil gösterip, galip gelir. Bir kadının karnından balık çıkması, kız doğuracağına delalettir. Ağzından balık çıkarsa, kocasıyla kavga edip, üzülür.

Denizden olta ile balık tutan zahmetle, ağ ve şebeke ile balık tutan kolaylıkla kazanır.İsmail El Eş’as diyor ki: Rüyada balık satmak, rüya sahibi ve ailesi için hayır ve menfaattir. Su yolundan balık tutan, halkın malını hile yaparak alır.

Deniz balığının kendisiyle konuştuğunu gören, hükumetin sırlarına vakıf olur.Cafer-i Sadık balık rüyasını şunlarla tabir ediyor: Vezir, asker, bakire, ganimet, gam ve cariye.Bazılarına göre taze balık, zevce (kadın eş) ve cariye ile yorumlanır.

Balık kavurduğunu gören lohusa cemiyeti, düğün gibi neş’eli yerler için masraf eder. Kokmuş balık alıp yemek, harama işarettir. Yemekte olduğu balıktan başka birinin de yediğini gören, karısını ve malını itina ile korumalıdır. Havuzda balık oynadığını gören, kötü huylu bir adamdan hakkını zorla alır. Ağzını açmış bir balık, hapse delalettir. Bir kapta veya kavanozda iki balık görmek, iki ortağa işarettir. Balık karnında inci bulan, bir evlada kavuşur.

Balığın karnını yarıp yüzük yahut mühür çıkaran, mevki ve itibar sahibi olur. Cinsel organından balık çıktığını görenin, bir kızı dünyaya gelir. Yahut zina eder. Ağzından balık çıktığını gören, büyük bir vaadde bulunur. Bir kısım tabirci ise balık yemeyi kılçıklı oluşundan dolayı iyi saymazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.