Rüyada Sakal tabiri Görmek

Rüyada Sakal tabiri Rüyasında sakalının çok fazla uzadığını gören; üzülür, borca girer, pişmanlık duyar veya tedbirsiz ve akılsız davranır. Sakalının aşağıya doğru çekildiğini görenin, eceli yaklaşmıştır. Bir rivayete göre bu rüya, pişmanlık veya musibettir. Sakalın kesilmesi, selamettir. Bazıları bunu mekruh (çirkin) saymışlardır. Rüyasında birisinin sakalını tuttuğunu ve bundan acı duymadığını gören; bütün işlerinde, sakalını tutan zata tabi olur. Bir kısım tabirciye göre, bu iyi bir rüya değildir. Sakalı dişlerle çiğnemek; ahmaklık ve akılsızlığa işarettir. Sakalını ağzına sokan, şükürden uzak olur.

Sakalının zayıflıktan döküldüğünü gören, aniden vefat eder. Sakalını tarayıp, güzel koku sürmek; hayırdır. Bunu başka birinin yapması da böyle yorumlanır. Sakalının kırarmış olduğunu görenin, itibarı artar. Fakat, sakalın tamamiyle ağarması bunun tam aksidir. Aynı zamanda mal kaybıdır.Kadının rüyada sakalının bitmesi, şunlarla tabir olunur. Hamile ise, oğlu olur. Hamile değilse hiç doğum yapmaz. Evladı varsa, kavminin lideri olur. Dul ise, evlenir. Evli bir kadının sakalını tutup çekmesi, mirasa delalet eder.

Sakalının ağardığını gören kadın, nefret ettiği bir şey görür veya dul kalır. Zulme uğrar.Ebu Said’ül Vaaz’a göre, bir gencin sakalının ağarması; kaybolan şeyin gelmesiyle yorumlanır. Saç, sakal ve bıyığındaki telleri koparan; sünnete ve hayırseverlere muhalefet eder. Bazıları saçın ve sakalın ağarmasını, uzun ömürle tabir ederler. Sakalında çok az siyah olduğunu görenin; ya oğlu olur, ya gurbetteki yakını gelir yahutta ömrü uzar.Saç, sakal ve bıyığının bir ota dönüştüğünü gören, zarurete (sıkıntıya) düşer. Sakalını boyayan ibadetini ve ihtiyacını halktan gizler.

Boyanın tutmadığını görenin, sırları duyulur. Bunları toprak, çamur vb. ile boyamak; üzüntü ve mekruh bir hal ile tabir olunur.İbn-i Fuzale demiştir ki: Saçını sakalını ıslatıp bu suların aktığını gören; halkın sırlarını vakıf olur ama, halk ta onunkileri öğrenir. Saçını, sakalını tararken taraktan bit düştüğünü gören, mirasa konar. Bundan infak eder. Etrafını nafakalandırır. Sakalının altını ve ensesini tıraş eden, borcunu öder.Saç, sakal ve bıyığını güzel kokulu bir yağla yağladığını, bunun başından sızıp akmadığını görmek, zinettir. Yağ aktığı takdirde üzüntü ile yorumlanır. Kokulu yağlarla yağlanmak, güzel şöhrettir. Sakalının bir kısmının koparıldığını, yerinin boş kaldığını görenin, noksanı olur. Sakal tıraşı saç tıraşı gibi tevil edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.