Rüyada Ayva Görmek

Rüyada Ayva Ayva zahmetli ve uzun bir sefere, aynı zamanda üzüntüye işarettir.
Bir rivayete göre şeref, hayır, menfaat, güzel şöhret, evlat ve hastalıkla tabir edilir. Ayvayı yolculukla tabir edenler Adem (A.S.) Cennet’te iken Cebrail (A.S.)’ın kendisine ayva getirmesini misal gösterirler. Ayva eskiden az bulunur bir meyve idi. Zenginlerin ve büyüklerin evlerinde görülürdü. Bu bakımdan bazı tabirciler ayvayı şeref ve hayırla yorumlamışlardır.

Adem (A.S.) yeryüzüne indikten sonra, Cebrail (A.S.)’ın getirdiği ayvayı yiyip evlat sahibi olmuştu. Rengi dolayısıyla hastalığa delalet ettiği söylenmiştir.Kirmani demiştir ki: Ayva görmek bilhassa mevsiminin haricinde hastalıkla tabir edilir. Rengi ne kadar sarı ise, hastalık o derece şiddetli olur.

Kendisine bir ayva hediye edildiğini gören, hasta ise, vefat eder. Sağlıklı ise, yola gider ve bu seferinden kazanır.Cafer-i Sadık, mevsimi dışında sarı renkte ayva görmeyi hastalıkla ifade ediyor.Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Ayva görmek, kabz-ı hatıra(*) veya tatayyura(**) delalet eder. Yani kötüye yorulur. Bir rivayete göre ayva umumiyetle iyidir. Bundan başka ayva rüyası zengin için ticaret ve kar, vali için büyük itibar, fakir için ferahtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.