Rüyada Kırmak ve kırılmak Görmek

Rüyada Kırmak ve kırılmak İbn-i Şirin demiştir ki: Kendisine ait bir eşyanın kırıldığını gören, zarara uğrar. Bir şeyi kırdığını gören, başkasına zarar verir. Bir azasının kırıldığını gören o organın tabirde temsil ettiği yakınını kaybeder.Cabir’ül Mağribi diyor ki: Eğlence aletlerinden birini kırdığını gören; tevbe eder, ıslah olur. Kötü, ayıp bir şey kırmak; iyidir. Bir rivayete göre, padişahın ve saltanatın kudretine ait eğlence aletlerinden birini kırmak; hayır değildir. Ağacın dalını kıran, devlet büyüklerinden birinin oğluna sözle veya hareketle eziyet eder.

Başka bir görüşe göre, bunlardan birinin erkek evladı vefat eder. Rüyasında taşı kırdığını gören, merhametsiz bir münafığın kalbini kırar. Kılıç kırdığını gören, insanlar arasında yüce bir mevkie sahip olur. Tahta yahut direk kırdığını gören, münafık bir topluluk üzerinde muzaffer olur. Odun kıran, dedikoduyla iştigal eden insanları engeller. Tanıdığı bir adamın kemiğini kırdığını gören, onun malına tasarruf eder.

Şayet kırdığı kemik meçhulse, eline mal geçer. Demirin kırılması, büyük bir tüccarın işlerinin bozulmasına işarettir. Makbul bir madeni kırmak; üzüntüdür. Maden kıymetli cinsten değilse, uğranılacak keder daha hafif olur. Bir rivayete göre bir şeyin kırıldığını görmek, vefatla yorumlanır.Bazı tabircilere göre altın kırmak; sıkıntıların sonudur. Bir mücevheri kırmak, itikatta fesada işaret eder. Rüya sahibinin inancı bozulur. Cam veya iğne kırmak; bir kadına eziyet etmektir.

Taht yahut kürsü kırmak; onların sahipleri için musibettir. Diş kırmak; kırılan diş kimi temsil ediyorsa, ona isabet edecek bir üzüntüyü haber verir. Lamba, kandil vb. ni kırmak; itibar kaybıdır. Bir rivayete göre, rüya sahibi karısından ayrılır. Bir hayvanın boynuzunu kırmak, o hayvanın ifade ettiği şahıs için şerefte noksanlıktır. Savaş aletlerinden birini kıranın evladı olur. Kuvveti artar. Fakat, bir kısım tabirciye göre savaş aletleri kırmak veya kırılmış görmek; iyi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.