Rüyada Kandil Görmek

Rüyada Kandil Rüyasında Camii kandilini yaktığını görenin, dindar bir oğlu olur. Kandil ve kandiller görmek; din ve takva ile yorumlanır. Söndürmek bunun tersidir. Evinde yanan bir kandilin söndüğünü görenin; ya kendisi, yahutta oğlu ölür. Bir rivayete göre makamından azl edilir.Kirmani’ye göre, idare kandili (çırağ) görmek; evin hademesiyle yorumlanır.Bir başka tabirci ise, rüyanın ev sahibini temsil ettiğini söylüyor.Cabir’ül Mağribi diyor ki: İdare lambasını, çakmak veya kibritle yakanın çocuğu olur. Bekarsa evlenir yahut bir cariye alır. Gurbette kimsesi varsa, selametle döner.

İbn-i Şirin demiştir ki; yanmakta olan birçok kandil (çırağ) görmek; adil melik, insaflı hakim ve zahid alimle tabir edilir. Bir kavle göre o yerde; düğün, ziyafet gibi neş’eli bir hal yaşanır.İsmail el’Eş’as şöyle diyor: Elinde yanan bir çırağ gören, evlat sahibi olur. Îtibar ve makama kavuşur. Günahkarsa, tevbe eder. Müşrikse, hidayet bulur. Müslümansa ibadet etmeyi başarır. Elindeki idare kandilinin yani çırağın sönmesi, yukarıdaki yorumların tersidir. Ayrıca evlat kaybıdır. Elinde çifte fitilli kandil görenin, ikiz çocukları olur.

Ebu Said’ül Vaaz buyuruyor ki: Rüyada yanan çırağ görmek; kalp temizliği, din kuvveti ve murattır. Bir çırağ yakarak etrafı aydınlatan ilim tahsil eder. Çırağı üfleyerek söndüren, bir adama haksızlık yapmak ister. Fakat, muvaffak olamaz. Gündüz vakti elinde çırağla yürüyen, dinde kuvvetli olur. Gece çırağla yürüyen, dinde içtihat eder. Evinde yanmakta olan çırağ gören, salih yani iyi, ve dindar bir evlada kavuşur veya hanesine büyüklerden biri gelir.El Salimi demiştir ki; Evdeki idare kandilinin yanması hayırdır. Sönmesi iyi değildir.

Fakirliğe ve unutulmaya işarettir. Elindeki çırağın sönmesinden korkan, birinin vefatından korkar. Sönerse, korktuğu ölüm gerçekleşir. Sönmezse, vefatından korktuğu zat hastalanır. Fakat, şifasına kavuşur. Bir çırağı düzelttiğini gören, hasta birinin tedavisiyle ilgilenir, onun şifasını sağlar. Elindeki çırağın semaya uçtuğunu görenin, eceli yakındır.Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla ifade ediyor: Melik, hakim, evlat, düğün, buyruk, şeref, ev, sevinç, ilim, servet, güzel geçim, cariye, menfaat ve vukuu hal.Rüyada misbah yani yağla yanan ayaklı kandil; eğer şişede veya billurda yanıyorsa, Allah’ın yardımı, ibadet ve hem dünya hem de ahiret saadetiyle tabir edilir. Kandil yanmıyorsa, tabir bunun aksidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.