Rüyada İbadet Görmek

Rüyada İbadet Rüyada Allah’a ibadet etmek; doğru yol üzerinde olup dünya ve ahirette hayırla karşılaşmaktır. Caiz olmayan bir şeyle ibadet eden dalalete düşer. İki cihanda hayırdan mahrum olur. İbadette kusurlu davranmak; günaha, münasip olmayan bir mekanda ibadet etmek; fesada, itikafta(*) bulunduğunu görmek; dünya işlerinden uzaklaşmaya delalettir.

Allah-ü Teala Hazretlerinin adını zikretmek; her türlü üzüntü ve fenalıktan kurtulmaya işarettir.Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla yorumluyor: Allah’a yakın olmak, doğru yol üzerinde bulunmak, melike nasihat etmek, müjde, kurtuluş ve zafer.Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Allah’ü Teala’dan af dilediğini gören; mal ve evlatla rızıklanır.Namazını bitirdikten sonra, Allah’tan af dileyerek yüzünü kıbleye çeviren kimsenin duası kabul olur. Şayet yüzü kıbleye doğru değilse, bir günah işler. Fakat, tevbe eder.

İstiğfar etmek üzereyken susan, müslüman gibi görünüp, küfre sapar. Bir kadının rüyasında tevbe et denildiğini görmesi, fuhuşla itham edileceğine işarettir. Sübhanallah demek; hiç ümit etmediği şekilde üzüntüden kurtulmaktır. Lailahe İllallah ve Sübhanallah demeyi unutmak, keder, uzun süreli hapis veya ibadeti ihmal etmekle yorumlanır. Cenab-ı Hakk’a hamd ettiğini gören, dininde hidayete ulaşır, nura gark olur. Kuvveti ve ni’meti artar. Layıksa vali olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.