Rüyada Hutbe Görmek

Rüyada Hutbe Minberde hutbe okuduğunu gören, buna muvaffak olabilecek biriyse, çok yüksek makamlara erişir. Şayet ehil değilse, yolculuğa çıkar ve selametle geri dönmesi zor olur. Zenginse, fakir düşer. Fakirse hastalanır, bir felakete uğrar. Cahilse, halkın hakaretine uğrar. Gayr-ı Müslimse, İslamiyeti seçer veya ölür. Devlet idarecisiyse, rüya adalet ve insafla yorumlanır. Günahkarsa, Allah’ın affına mazhar olur. Kadınsa, kocasının rezilliğine sebep olur.

Kötü bir isim yapar yahut evlenir. Fakat, ardından boşanır veya gayr-ı meşru bir çocuğu olur. Hulasa kadının hutbe okuduğunu görmesi, iyi değildir. Bu rüya ecelle de yorumlanır.Yüksek seviyede bir idareci, alim vb. hutbe okuduğunu ve bunun tamamlandığını görürse, makamında kalıcı olur. Ancak hutbeyi bitiremezse arzusuna ulaşamaz veya azl edilir. Hutbe sırasında şeriate aykırı bir söz söyleyen, edepsizliğiyle tanınır. Hatibin bu vazifeden azl edildiğini, yerine başkasının tayin edildiğini görmek; hükumdarın zarar göreceği çok mühim bir hadiseye işarettir.

Hutbe okumak için minbere çıkmak; kıymet ve şerefin artmasıdır. Hutbe okurken minberden düşmek; azl olunmaktır. Makam kaybıdır. Yüksek ve güzel sesle hutbe okumak; şöhret ve itibarın genişliğine delalettir. Sınır kalesinde hutbe okumak; zamanın hükümdarının fetihler yapacağına işarettir. Minbere çıkmak istediği halde bunu başaramayan, arzusuna nail olamaz.Münasip olmayan bir mahalde hutbe okumak; zulme, hutbeyi yanlış okumak; rüya sahibinin hatalı ve dirayetsiz davranacağına delalettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.