Rüyada Helva Görmek

Rüyada Helva Rüyada helva görmek dinde ihlâsa, hapisin kurtuluşuna, yolcunun dönmesine, hastanın şifa bulmasına, bekârlar için evlenmeye, hidayet ve tevbeye, ilim ve Kur’ân’a, yeni evlâda, iyi hizmetçilere ve helâl rızıklara delâlet eder.Kudret helvası ve ondan yapılmış olan şeyler bereket ve slsü nimettir.Mevsim helvası mevsimlere kavuşmaya yahut adalet sahibi bir kimse için velayetin yenilenmesine delâlet eder.

Kavrulmuş şeyden yapılan helva faydalı bir ortaklıktır.Baldan yapılmış çiğ helva az bir rızıktır yahut düşük bir rü’-be-dir.Yemekleri hazmettirmek ve ağız kokusunu gidermek için yi oıian helva yükseklik ve rif’ata, üzüntü ve kederin, sıkıntı ve hastalığın gitmesine delâlet eder.Öyle bilesin ki, yemekle hastalığı artıran her tatü şeyi rüya/la yemek, hastalığın ziyadeliğine delâlet eder.

Ancak” tatlırın mayalanmış ve sarhoş eden şerbeti pişmiş ve üçte birinden azı gitmiş üzüm suyı> yahut şiradan olması bu tâbirden müstesnadır.Bazan da tatlı, hastalıktan şifaya delâlet eder.Yine insanın yemesiyle hastalığını fazlalaştıran her ekşi şeyi rüyada yemesi, soğuk algınlığı hastalıklarının fazlalaşmasına delâlet eder.

Çünkü pelte bazan da felç hastalığına delâlet eder.Yemeklerden sayılan tatlılar 4 şekilden meydana gelmişlerdir: Bal, şeker, kudret helvası ve hurmadan ibarettir.Bunlardan her birinin rüyada mevsiminde yemek, güzel geçime, sevince ve harislikten doğan tehlikelerden kurtuluşa delâlet eder.Helva, helâl rızka, güzel söze delâlet eder. Helva mü’min için iman tatlılığı, günahkâr için de dünya tatlılığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.