Rüyada Altın ve altın lira Görmek

Rüyada Altın ve altın lira Rüyada altın bulduğunu gören; ya üzüntüye uğrar, ya arzuladığı işe girer, ya mal kaybına uğrar, ya hükumetten zarar görür yahutta vazifesinden azl edilir.Külçe altın; büyük kederdir. Sikke halindeki altında daha hafif kuvvet vardır. Üzeri yazılı sikke halinde altın görmek; şerre yorulmaz. Fakat, hemen bütün tabircilere göre altın, iyi değildir. İşlenmiş, kap kacak haline konulmuş veya zinet yapılmış altın, küçük bir endişedir.

Altın zinetlere kap vb.’ne sahip olduğunu gören derde uğrar. Levha halinde yahut çubuk şeklinde altın bulan şiddetli bir kasavete düşer. Bir rivayete göre altın, erkek için zarar ve hüzündür. Kadının altın zinet takınması hayra delalet eder. Rüyasında altın yiyen, ailesi için para biriktirir. Sandıkta, denkte yahut bağlı kesede kapalı olarak altın görmek; mala işarettir. Rüya sahibi dindarlardan ise, tabir daha iyidir.

Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Rüyada altın görmek; iki sebepten iyi değldir. Birincisi altın kelimesinin Arapça karşılığı “zeheb”tir. Bu ise, yine Arapça da yanlış düşünce, bir yola sapmak, zan gibi manalar taşıyan “zehab” kelimesine benzer. İkincisi, rengi sarıdır. Bu renk; hastalığı temsil eder. Dolayısıyle altın rüyası, kedere delalettir. Hatta evinin altından olduğunu görenin, hanesi yanar. Eline erimiş altın geçen; ya mal kaybına uğrar yahutta hükumetten zarar görür.

Bir rivayete göre, para cezasına çarptırılır veya hastalık sebebiyle kederlenir. Altın erittiğini gören, mekruh bir iş yüzünden mahkemelik olur. Ayrıca halk onun aleyhinde çok konuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.