Rüyada Harabe Görmek

Rüyada Harabe Rüyada harap ve ıssız bir mekan görmek, üzüntü ve sıkıntıdır. Bu harap mekanın yenileştiğini görmek devlet idarecilerinin adaletle muamele edeceklerine delalettir. Bildiği bir mekanın harap olup halkın yerleşecek yer bulamadıklarını görmek ise, bu yorumun tersidir ve halk zulümden kurtulamaz. Bir camiin tamamiyle harap olması o bölge idarecisinin değişeceğine ve yeni idarecinin farklı davranacağına işarettir.

İçinde alış veriş eden hiç kimsenin bulunmadığı harap bir çarşı, işlerde kesata, tüccarın durumunun bozulmasına veya büyük bir musibete delalet eder. Hanesinin harap olduğunu görenin vücudu, gerek ilerleyen yaşı gerek hastalığı sebebiyle tahribata uğrar. Bir hamamın harap olup yıkıldığını gören, ya karısını yahutta çok yakın akrabası olan bir kadını kaybeder. Hükumet konağının yerle bir olduğunu görmek; Devlet idarecilerinin zulmünü haber verir. Bir kilisenin, manastırın veya havranın harap olması, kafirlerin zaafı, islamın kuvvetlenmesidir.

Bir arazinin harap olduğunu görmek; kadınların zaafına, emanetlerine, üzüntüye veya yolculuğun iptaline işarettir.Abdulgani’en Nablusi diyor ki: Rüyasında harabe görenin ailesi ve akrabaları darmadağınık olur. Bu rüya kat’iyyen hayırlı değildir. Bir memleketin harap olması, devlet başkanının vefatına yahutta zulmüne delalettir. Kendini bir harabede gören, müdafaa takati (gücü) olmayan bir takım kimselerle düşman olur.

Bir beldenin herhangi bir afatla harap olduğunu görmek; oranın ileri gelenleri için itibar kaybı veya birinin katlidir. Bakımlı ve ekili bir köyün harap olduğunu görmek; köy ahalisinin dalalete düşeceğine yahut bir musibetle karşılaşacağına işarettir. Üzerinde iyi kıyafetler olduğu halde, kendini bir harabede gören; dalalete düşer ve dünyalığa sahip olur. Hane duvarının sel yüzünden harap olduğunu gören, karısını kaybeder. Rüzgar sebebiyle tahrip olmuş bir ev; hane sahibinin zalim bir devlet idarecisi yüzünden zulme uğrayacağına delalet eder. Ma’mur bir yerin harap olup, yıkılması, o bölgenin bir felaketle karşılaşacağının habercisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.