Rüyada Hakim Görmek

Rüyada Hakim İbn-i Şirin demiştir ki: Rüyasında ehil olmadığı halde, hakim olup hüküm verdiğini gören, zarara uğrar. Çeşitli belalarla karşılaşır. Malını kaybeder. Gurbetteyse, memleketine dönmekte güçlük çeker. Fakat, bu makama layık birinin aynı rüyayı görmesi, hayır, menfaat, saadet ve makamdır.Kirmani diyor ki: Rüyasında meşhur bir hakim olduğunu gören yahut böyle biriyle karşılaşan, yüksek mevki sahibi olur. Meçhul bir hakimi görmek, Rabb’ül Alemini görmek gibidir.

Rüya hayır, bereket, kudret, şeref ve bahtiyarlıkla yorumlanır.Cabir’ül Mağribi demiştir ki: Rüyada karar vermekte olan bir hakimi görmek; o hükmün mahiyetine göre hayır veya şerle tabir olunur. Elinde terazi tutan bir hakim; o memleketteki adalete işarettir. Kendisine şefkatle bakan, yumuşak konuşan ve latife eden bir hakim gören, alimlere yakın olur.

Hiddetli bir hakim görmek; dünya ve ahiret hayatı için iyi değildir.Rüyasında oturduğu bölgeye bir hakimin geldiğini görmek; izzet ve devlet yani baht açıklığıdır. Hakimin kendisini yanına oturttuğunu, toplantının başına geçirdiğini yahutta yüksek bir yere çıkardığını gören; halk arasında muteber olur, büyük rütbeye ve kudrete ulaşır.Cafer-i Sadık (R.A.) buyurmuştur ki: Bu rüya adalet, paylaşma, tartışma ve düşmanlıkla yorumlanır. Hakimi güler yüzlü görmek; iyi, asık suratlı görmek; kötüdür. Rüya hakimin davranışlarına, tavrına, kıyafetine göre tabir edilmelidir.

Hasta birinin hakimin yanına çağırılması ecel ifadesidir. Aydınlık bir mahkeme görmek; hak ve adalet demektir. Mahkemenin karanlık olması, bunun tersidir. Mahkeme salonunda, hakimin lehine karar verdiği kişi, itibar ve mevki sahibi olur. Aleyhine hükmolunan şahıs; zarar görür, hakarete uğrar. Kendini hakim huzurunda müdafaa etmek; dünya veya ahirete hesap vermeye delalettir.

Abdulgani’en Nablusi diyor ki: Bu rüyada hem hakimin, hem de rüyayı görenin durumu nazar-ı dikkate alınır. Hakimin hüküm vermek üzere yerinde oturduğunu görmek; adaletin mevcudiyetine ve rüya sahibinin menfaatine işarettir. Hakimin mahkemedeki yerinden indiğini yahut indirildiğini görmek; onun azline veya adaletin sükutuna yani haksızlıklara delalet eder.

Bir hakimi çıplak vaziyette hükmeder görmek; onun zulmüne, üzerinde giyilmesi uygun olmayan çirkin ve ayıp bir şey görmek; dinde garipliğe, adalette noksana işarettir. Hakimi şık kıyafetler içinde görmek; halk arasında itibar ve şöhretinin artmasına delalet eder.Hakim ve hakimlerle alakalı rüyaları, mümkün mertebe hayır yönünü dikkate alarak yorumlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.