Rizeli Hayırseverlerden Eğitime Katkı Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rizeli Hayırseverlerden Eğitime Katkı

Rize’de hayırsever vatandaşların eğitime verdikleri katkılar, bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da en üst seviyede devam ediyor.

Haber: Turgay Ayhan

Daha önce Rize Merkeze bağlı Dörtyol mevkiinde bulunan TOBB Fen Lisesi Okulu’nun yapımı için arazisinin bir kısmını bağışlayan Rizeli Hayırsever Hasan Basri Toptan, arazisinin 1 dönüm 66 metre karelik bölümünü aynı okulun spor salonu ve ek tesislerinin yapılabilmesi için bağışladı.

Rize Valiliği’nde düzenlenen imza töreni öncesinde konuşan Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, “Rize’deki vatandaşlarımız ve hemşehrilerimiz, eğitim ve hayır işlerinde bütün şehirlerimize örnek teşkil eden davranışlarda bulunuyor. İlimizdeki bir çok okulu hemşehrilerimiz yaptırarak eğitimin daha nitelikli olması için bağışta bulundular ve sonuçlarını da yavaş yavaş alıyoruz” dedi.

Fiziki açıdan çok büyük sıkıntılar olmasa da bazı okulların yurt, spor salonu ve alanıyla ilgili sıkıntılarının olduğunu dile getiren Hacımüftüoğlu, “Alanla ilgili sıkıntılarımız arazi sıkıntısından kaynaklanıyor. Bunu bulmakta ve üretmekte tabii zorlanıyoruz. Bütün bu zorluklar içerisinde çok üstün bir özelliğimiz var. Bu kadar kıymetli arazilerimizi bağışlayabiliyoruz.

Bunun en güzel örneği de Toptan Ailesinin yapmış olduğu bağışlardır. Önceden de bu anlamda bağışta bulunmuşlardı. Bugün itibariyle de Toptan Ailesi arazisinin 1 dönümden biraz fazla bir miktarını yine Fen Lisemizin ihtiyaç duyduğumuz birimlerini yapmak üzere bağışladılar. Bu kıymetli aile iyi ki hemşehrilerimizdir ve iyi ki ilimizde yaşıyorlar. Türkiye’nin her tarafına dağılmış olmalarına rağmen asla kendi memleketlerini unutmuyorlar ve kendi memleketlerinin bir adım öteye gitmesi için gayret ve emek sarf etmeyi ihmal etmiyorlar” dedi.

Toptan Ailesini temsilen Hayırsever Hasan Basri Toptan’ı kutlayan ve teşekkürlerini sunan Vali Hacımüftüoğlu, “Böyle güzel hemşehrilerimiz olduğu müddetçe bizim de daha iyiyi yapmak gayretimiz ve azmimiz artmakta ve şevkimiz pekişmektedir” şeklinde konuştu.

İmza töreni sonrasında Hayırsever Hasan Basri Toptan, Vali Hacımüftüoğlu’na arazinin 700 metrekarelik bir alanını daha Yaşlılar Yurdu yapılabilmesi amacıyla bağışlamak istediğini söyledi. Toptan ayrıca ölümünden sonra ise yaşadığı evin bulunduğu araziyi de değerlendirilmesi için bağışladığını dile getirdi.

Vali Hacımüftüoğlu, “Böyle Hemşehri, nasıl sevilmez” ifadesini kullanarak bu alanın da Kimsesiz Çocuklar Evi olarak düşünülebileceğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ