Rizeli Binbaşı Osman Bey

   08.12.2018
   819
   Rizeli Binbaşı Osman Bey

   Hayatı hakkında yeterli bilgi sahibi olamadığımız Binbaşı Osman Bey, Trabzon Mebusu Bahriyeli Ali Şükrü Beyin ideal arkadaşı idi ve Üsküdar Harmanlık Taburu Kumandanıdır.

   27 Mayıs 1919’da Sultan Ahmet Meydanında yapılan işgali protesto mitinginin ardından Divanyolu’ndaki Ademi Merkeziyet Cemiyetinin bir odasında gizli bir toplantı yapılır. Toplantıda , İlyas Sami Kalkavanoğlu, Ahmet Cevdet, Kalkavanzade İbrahim Kaptan, İlyas Sami Kalkavanoğlu’nun iş ortağı Tayyar Ağazade Necip, Velid, Binbaşı Osman Bey, Ali Şükrü Bey, Trabzon Gümrük Müdürü Nuri Bey… vardır.

   Yapılan toplantıda alınan karar çok nettir. İnanç ve kararlılık doludur. Boyun eğmeyeceğiz ! Her çareye başvurarak, milli şeref ve namusumuzu koruyacağız. Toplantıda Kalkavanoğlu İbrahim Kaptan söz alarak sahip ve süvarisi bulunduğum Kırım Vapuru, şu dakikadan itibaren emrinizdedir. Anadolu’ya geçecekler ile, sevkedilecek silah ve cephaneyi de taşımaya hazırım.

   Alınan karar gereğince önce Ali Şükrü Bey ile Rizeli Binbaşı Osman Beyin teşkilatlanma çalışmaları için Trabzon’a gönderilmelerine karar verilir. Kırım Vapuru ile Trabzon’a çıkan Ali Şükrü ve Rizeli Binbaşı Osman Bey Burada Müdafa-i Hukuk-u Milliye Cemiyetini kurarlar. Oradan Adapazarı’na geçen Binbaşı Osman Bey orada teşkilatlanma çalışmalarına devam eder.

   Kaynak: Ali Taşpınar – Rize Tarihi

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.