Rize'de Kütüphaneler Arası İş Birliği Konferansı Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize’de Kütüphaneler Arası İş Birliği Konferansı

48. Kütüphane Haftası Kutlama Programı çerçevesinde Rize Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Personeli ve Türk Kütüphaneciler Derneği Rize Şubesi üyesi Gülay Çabuk tarafından “Kütüphaneler Arası İşbirliğinin Tarihçesi ve Belge Sağlama Hizmetinin Günümüz Uygulamaları: RÜ Merkez Kütüphane Örneği “ konulu konferans verildi.

Rize Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonundaki sunumda; Kütüphaneci Gülay Çabuk; Kütüphaneler arası işbirliğinin tarihçesi hakkında bilgiler vererek kütüphaneler arasındaki işbirliği ihtiyacının nedenlerini sıraladı. Çabuk; “Dünyadaki hiçbir kütüphane ya da bilgi merkezi buna Milli Kütüphane de dahil olmak üzere tek başına bütün bilgi kaynaklarını sağlama, düzenleme ve hizmete sunmada yeterli bütçe, bina ve profesyonele sahip değildir.

Bu nedenle kütüphaneler; derme geliştirmede, kataloglamada kendi dermelerinde bulunmayan kaynaklara erişim sağlamada, kaynaklarını kullanmada, işbirliği olarak adlandırabileceğimiz ortak çalışmaları gerçekleştirmektedirler.” dedi. Kütüphanelerde hangi alanlarda işbirliğine gidildiğine ilişkin olarak da Çabuk; “Kütüphaneler arası işbirliği sadece kaynak paylaşımı ya da kaynaklara daha etkin erişim sağlamakla sınırlandırılamaz. Kütüphaneler arası ödünç verme ve belge sağlama, işbirliğinin en yaygın örnekleridir ancak işbirliği alanındaki çalışmalar bunlarla sınırlı değildir.” şeklinde konuştu.

Çabuk Kütüphaneler arası işbirliğinin; Karşılıklı anlayış, Uzlaşma, Bilgi, Kaynak, Planlama, Örgütlenme becerisi ve Ortak Akıl gerektirdiğini söyledi.
Gülay Çabuk, kaynak paylaşımı ve RÜ mensuplarının yararlanma koşulları hakkında da bilgiler verdi.

Öğrencilerin dikkatle takip ettiği konferansın sonunda ise katkılarından dolayı Türk Kütüphaneciler Derneği Rize Şubesi Başkanı ve Rize Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Rıza Köroğlu, Çabuk’a teşekkür belgesi verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ