Rize'de 115 yıllık tarihi köprü kaderine terk edildi Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize’de 115 yıllık tarihi köprü kaderine terk edildi

Rize’de 115 yıllık olduğu bilinen İstoponos Köprüsü, tarihi eser olarak tescil edildiği halde bakımsızlıktan kaderine bırakıldı.

Haber: Turgay Ayhan

Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesine doğru giderken, Senoz Buzlupınar köyünün İstoponos Mahallesini ana yola bağlayan eski köprü, vazifesini bitirmiş olacak ki kaderine terk edildi.

Yüz yıllardır civarda yaşayan insanlara hizmet veren ahşap köprü, Rize’de tek örnek olmasına rağmen bugünlerde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Yaptığımız araştırmalara göre, yapım tarihinin kesin olarak bilinmediği İstoponos Köprüsünün 1906 yılında bir yangında yok olduğu, başta Senoz, Buzlupınar ve Yeşiltepe Köylülerinin köprüyü ortaklaşa imece usulüyle yeniden yaptıkları biliniyor.

Yapımında kestane ağacının kullanıldığı tarihi köprünün mimari tasarımı için de çok özel bir teknik kullanılırken, zaman içinde çeşitli tamiratları yapılan köprünün son olarak 1980’li yıllarda Yeşiltepe köyünden Eyüp Ensar Saral adlı hayırseverin yardımlarıyla galvanizli sac ile örtülerek 2008 yılına kadar kullanıldığı öğrenildi.

2008 yılında bölgede esen sert bir rüzgâr sonucunda büyük bir bölümünün yıkıldığı ve sadece ana iskeletinin kaldığı köprü, o dönemde Buzlupınar Köyü Muhtarı Ahmet Kork’un girişimleriyle Trabzon Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tarihi eser olarak tescil edildi.

Köprünün sadece kayıt altına alınmasını sağlayan tescil işlemine rağmen, köprüde 2008 yılından bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmadı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ