Rize Üniversitesinde Kik Uzmanlarından Eğitim Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize Üniversitesinde Kik Uzmanlarından Eğitim

Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından Rize Üniversitesi’nin (Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi) ev sahipliğinde üç gün süren Kamu İhale Mevzuatı’na ilişkin eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

Rize Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı organizesinde, RÜ Sosyal Tesislerde gerçekleştiren programa Rektör Prof. Dr. Arif YILMAZ, Kamu İhale Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet SOYKAN, Rize Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Rıza KÖROĞLU, RÜ Strateji Geliştirme Daire Başkanı Levent ÖZGÜMÜŞ, Üniversitenin akademik ve idari personeli, Rize il genelindeki 26 kamu kurum ve kuruluşu ile KTÜ, Giresun ve Gümüşhane Üniversitelerinden idareciler, harcama ve gerçekleştirme birimleri ve ihalelerde görevli 170 personel katıldı.

Eğitim seminerinin açılışında konuşan Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ, konularında uzman kişiler tarafından aktarılacak bilgiler ışığında eğitim faaliyetinin olumlu sonuçlar ortaya çıkaracağına inandığını belirterek, eğitim çalıştayının hayırlı olmasını temenni etti.

Kamu İhale Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet SOYKAN ise, 4 Ocak 2002 tarihinde kurulan Kamu İhale Kurumunun amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ülkemiz kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla kamu ihale sisteminde saydamlık, verimlilik ve rekabetin artırılmasına yönelik yıllardır sektör temsilcileri, üniversiteler ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde çalıştıklarını hatırlatan SOYKAN, gelinen noktada ortaya çıkan tablonun 2002 yılı öncesine göre çok iyi durumda olduğunu belirtti.

Protokol konuşmalarının ardından eğitim programına geçildi. Çalıştayın İlk gününde Kamu İhale Kurumu İnceleme Daire Başkanı Hüseyin KAYMAK, Kamu İhale Kanunu Genel Hükümleri konusunda bilgiler verdi. KAYMAK, temel ilkelerin saydamlık, rekabet, eşit muamele, güvenirlik, gizlilik, kamuoyu denetimi, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını, kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Eğitim programının ikinci gününde ise katılımcılar, mal ve hizmet alımı ihalelerine yönelik düzenlemelere ilişkin bilgiler aldı. Kamu İhale Kurumu Uzmanı Timur DİNÇER, özellikle mal alımlarında teknik şartnameler hazırlanırken rekabeti engellemeyecek şekilde düzenleme yapılması, hizmet alım ihalelerinde ise yaklaşık maliyet hesaplamasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çalıştayın son gününde Kamu İhale Kurumu Uzmanı Osman KILIÇ, sunumunda yapım işleri ile ilgili hususlara yer verdi. KILIÇ, kanun kapsamında yapılan yapım işleri ihalelerinde aşırı düşük tekliflerin değerlendirilmesi ve yapım işleri ihale mevzuatı konusunu detaylı bir şekilde anlattı. Üç gün süren eğitim semineri konuşmacılara katılım belgelerinin verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ