Rize Üniversitesinde İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Paneli Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize Üniversitesinde İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Paneli

İstiklâl Marşı’nın kabulünün 91.yıl dönümü münasebetiyle Rize Valiliği Rize Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Rize Üniversitesi işbirliği ile “İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif” konulu panel düzenlendi.

İsmail Kahraman Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panele, Rize Vali Yardımcısı Mehmet TÜRK, RÜ Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa ALTAY, Rize Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay TORUL, üniversitenin akademik ve idari personeli ile il yöneticileri, öğrenciler ve basın mensupları iştirak etti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan ve yöneticiliğini Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail HOCAOĞLU’nun yaptığı panele konuşmacı olarak; RÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet KOÇ, Fen- Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İhsan SAFİ ve Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi İbrahim YAHŞİ katıldı.

İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet KOÇ, biyografisinden kesitler aktardığı Mehmet Akif ERSOY’un, vatana ve millete duymuş olduğu derin sevgisini anlattı ve yeni nesil tarafından yeterli ölçüde tanınmadığına dikkat çekti. KOÇ, bugün kabulünün 91. yıl dönümünü kutladığımız İstiklâl Marşı’nın da Milli Şair’in Türkiye Cumhuriyeti’ne armağanı olduğunun altını çizdi.

Fen- Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İhsan SAFİ “Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı” konulu sunumunda, Âkif’in şiir anlayışı hakkında bilgiler verdi. Mehmet Âkif ERSOY’un çağının en büyük şairi olduğunu belirten SAFİ,”İstiklâl Marşı her okunduğunda duygulanıyoruz, bu da Milli Şair’e duyulan sevginin bir göstergesi” dedi.
“İstiklâl Marşı ve Milli Mücadele” konulu sunum yapan Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi İbrahim YAHŞİ ise; Mehmet Âkif ERSOY’un şiir ve makaleleriyle milli mücadele hareketini sonuna kadar desteklediğini, söylemleriyle de büyük zaferin kazanılmasında etkili olduğunu kaydetti.

Panel sonunda Rize Vali Yardımcısı Mehmet TÜRK, İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet KOÇ’a, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa ALTAY, Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İhsan SAFİ’ye, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ, Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail HOCAOĞLU’na, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay TORUL, Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi İbrahim YAHŞİ’ye hediyelerini verdi. “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif” konulu panel ödül töreniyle sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ