Rize Üniversitesin Küresel Isınmaya Dikkat Çekti Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize Üniversitesin Küresel Isınmaya Dikkat Çekti

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından Sosyal Tesislerde “Küresel Isınma” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali BİLGİN, küresel ısınmayla birlikte yeryüzünde oluşan olumsuzluklara değindi.

Programa Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay TORUL, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selami ŞAŞMAZ, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İhsan SAFİ, üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Konuşmasında özellikle son on yılda yerkürede meydana gelen değişiklikleri rakamsal verilerle anlatan Doç. Dr. Ali BİLGİN, insanoğlunun devamlı tahribatı karşısında dünyanın artık savunmasız hale geldiğini belirtti. Küresel ısınmaya bağlı olarak günümüze kadar gerçekleşen iklim değişikliklerinden söz ederek dünyanın sıcaklığının günümüzde yaklaşık 0,8°C arttığını ifade eden BİLGİN, küresel ısınmanın devam etmesi halinde ilerleyen yıllarda sıcaklığa bağlı olarak buzullarda ciddi kayıplar yaşanacağını, ayrıca dünyanın yağış rejim tipleri değişeceğini ve bu değişime bağlı olarak dünyada bazı alanlarda aşırı kuraklık olurken bazı alanlarda yağış miktarlarının artacağını söyledi. BİLGİN;” Türkiye küresel ısınmadan en çok etkilenecek ülkeler arasında yer almaktadır. Akdeniz bölgesi, Ege, Orta Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri küresel ısınmadan en çok etkilenecek bölgeler arasında yer almaktadır. Karadeniz bölgesinde ise yağmurların artacağı ön görülmektedir. Son 10 yıla bakıldığında da gidişatın bu yönde olduğu görülmektedir.” dedi.

Dünyada küresel ısınmayı durdurmak için 1979 yılından bu yana bazı ülkeler arasında iklim değişikliği çerçeve sözleşmelerinin yapıldığını hatırlatan Doç. Dr. Ali BİLGİN, ancak belirlenen hedefe ulaşılamadığını ve giderek büyüyen tehlikenin önüne geçilmesi için de bireylere büyük görevler düştüğünü söyledi. Dikkatle takip edilen konferans katılımcılardan yöneltilen soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. CAHİT TERZİ dedi ki:

    KİYAMETİN, KÜÇÜK ALAMETLERİNİN İLK İŞARETLERİ OLABİLİRMİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM KAİNATDA ANORMAL DENGESİZLİKLERİ GÖRÜYOR, YAŞIYORUZ.DOĞRUSUNU YALNIZ ALLAH C.C. BİLİR.

BİR YORUM YAZ