Rize Üniversitesi Rektörü Ukrayna'da Temaslarda Bulundu Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize Üniversitesi Rektörü Ukrayna’da Temaslarda Bulundu

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Midilli ve Kaptan Öğr. Gör. İdris Turna Ugrayna’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Denizcilik alanında dünyanın sayılı akademilerinden biri olan Odesa Ulusal Denizcilik Akademisi (Odessa National Maritime Academy) ile ikili işbirliği anlaşmaları yapmak üzere Rize Üniversitesi delegasyonu Rektör Prof. Dr. Arif Yılmaz başkanlığında, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Midilli ve Kaptan İdris Turna Ukrayna’nın Odessa Eyaletine bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Bu ziyaret esnasında ayrıca Odesa State Economy University ile de ikili işbirliği anlaşması imza altına alındı. Bölgeye yapılan ziyaret kapsamında, South Ukranian State Pedagogical University ziyaret edilmiş ve gelecekte ikili işbirliği çalışmalarını başlatmak üzere üst düzey görüşmeler yapıldı. Odessa National Maritime Academy’de düzenlenen Bilimsel Organizasyonda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Midilli “The Main Factors of Sustainable Development in Maritime Industry” konulu bir konferans Verdi.

Odesa Ulusal Denizcilik Akademisi, 1944 yılında kurulmuştur. Akademi Sovyetler Birliği, Ukrayna ve yabancı ülke donanmalarına 40.000 uzman yetiştirmiştir. Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi, Ukrayna devlet akreditasyon kurulu tarafından bu alanda en yüksek seviye olan, Seviye IV ile ödüllendirilmiştir. Odessa Denizcilik Akademisi tüm dünyada uygulanan IMO standartlarında eğitim vermektedir. Diploması uluslararası geçerliliğe sahip olup, her türlü deniz seyrüseferi için gerekli olan sertifikaları içermektedir.

Ayrıca Akademi 2000 yılından beri Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne üye olup, ISO 9001 – 2000 standartlarına sahiptir.

Rize Üniversitesi ile Odessa National Maritime Academy arasında imzalan ikili işbirliği anlaşması; i) Öğrenci işbirliği, ii) Akademik işbirliği, iii) Bilimsel Araştırma İşbirliği kapsamında gerçekleştirilmiştir.

Öğrenci işbirliği kapsamında denizcilik alanında;
• Öğrencileri teknik geziler için teşvik etmek,
• Ortak çalıştay düzenlemek,
• Seyir eğitimi ve bilimsel yarışmalar düzenlemek,
• Öğrenci değişimi yapmak,
• Kültür, spor ve benzeri alanlarda ortak öğrenci faaliyetleri düzenlemek,
• Yükseköğrenim fuarı düzenlemek,
• Başarılı öğrencilere burs sağlamak,
• Öğrencilerin online kurslara katılımını teşvik etmek,
• Ortak öğrenci projeleri geliştirmek,
• İngilizce hazırlık kursu için AB projesi oluşturmak
Akademik işbirliği kapsamında denizcilik alanında;
• Akademisyen değişimini teşvik etmek,
• Bilimsel araştırmaları karşılıklı olarak incelemek ve kontrol etmek için her iki tarafın akademisyenlerini desteklemek,
• Akademik personelin becerilerini ve yeteneklerini iyileştirmek için her iki tarafın uzmanlarından yararlanmak
Bilimsel araştırma işbirliği kapsamında;
• Her iki tarafın özel ilgi alanları üzerine yoğunlaşan bilimsel konferanslar, çalıştaylar ve forumlar organize etmek,
• Her iki tarafta mevcut bulunan bilimsel araştırma kurumlarından, kütüphanelerden, bilimsel laboratuarlardan ve malzemelerden yararlanmak üzere araştırmacıları teşvik etmek,
• İki tarafın akademisyenleri arasında ortak bilimsel yayın üretimini teşvik etmek.

İkili işbirliği anlaşması sonrası, Rektörümüz Prof. Dr. Arif Yılmaz, Odessa National Maritime Academy Rektörü Prof. Dr. Mykhaylo V. Miyusov’a hediye takdim etti.

İkili işbirliği anlaşması sonrası, Odessa National Maritime Academy Rektörü Prof. Dr. Mykhaylo V. Miyusov rektörümüz Prof. Dr. Arif Yılmaz’a hediye takdim etti.

İmza töreni sonrası 2 gün boyunca akademinin tüm laboratuarları, okul müzesi ve okul gemisi ziyaret edildi.

Ayrıca, Rize Üniversitesi ile Odesa State Economy University arasında imzalan ikili işbirliği anlaşması kapsamında;
• Bölgesel ekonomik konularla ilgili araştırma yol haritası hazırlamak ve bölgesel kalkınma ajanslarıyla birlikte ortak projeler geliştirmek ve bölgesel kalkınma ajanslarından ve AB fonlarından destek almak,
• Karadeniz bölgesi ekonomi üniversiteleri birliğini aktif hale getirmek, bölgesel turizm ve taşımacılığı iyileştirmek ve bilgi teknolojileri konunda yoğunlaşmak için iki ülke arasında bölgesel ortak araştırma projeleri oluşturmak,
• Her iki taraf arasında ortak öğrenci projesi geliştirmeleri için öğrencileri teşvik etmek,
• Her iki taraf arasında akademisyen değişimini teşvik etmek,
• İki tarafın akademisyenleri arasında ortak bilimsel yayın üretimini teşvik etmek,

İmza töreni sonrası, Odesa State Economy University rektörü Prof. Dr. Michail Zveryakov, rektörümüz Prof. Dr. Arif Yılmaz’a hediye takdim etti.

South Ukranian State Pedagogical University ziyaret edilmiş ve gelecekte ikili işbirliği çalışmalarını başlatmak üzere üst düzey görüşmeler yapıldı.

Görüşmeler sonrası South Ukranian State Pedagogical University rektörü Prof. Dr. Oleksiy Chebykin, rektörümüz Prof. Dr. Arif Yılmaz’a hediye takdim etti.

05-09 Aralık 2011 tarihleri arasında Odessa National Maritime Academy’de düzenlenen Bilimsel Organizasyonda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Midilli “The Main Factors of Sustainable Development in Maritime Industry” konulu bir konferans vermiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ