Rize Üniversitesi Hızla Büyüyor Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize Üniversitesi Hızla Büyüyor

Rize Üniversitesi

Rize ÜniversitesiRize Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, iki yıl gibi kısa sürede 40 Akademisyen ve 529 öğrencisi ile hızlı bir gelişme göstermekte.

Rektör Prof. Dr. Arif YILMAZ’ın Rektör Yardımcılığı görevini de yürüten Prof. Dr. Osman KARAMUSTAFA’nın kurucu Fakülte Dekanlığını yaptığı Fakültede, 2009 -2010 Eğitim-öğretim yılında İşletme bölümüne ek kontenjanla öğrenci alarak eğitime başlandı. Öğrenciler başarılı bir İşletmecilik ve ekonomi bilgileri ile donatılıyor. Teknolojik gelişmelerin yaşamın her alanına hakim olduğu günümüzde ekonominin ve işletmelerin bu durumdan payını almaması düşünülemez. Tam da bu noktada gerek ulusal gerekse uluslararası piyasada ortaya çıkan donanımlı eleman ihtiyacı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun bireyler tarafından karşılanmakta.

Bu doğrudan hareketle RÜ İİBF yönetici, araştırmacı, ekonomistler yetiştirmeyi amaçlıyor. İktisat ve İşletme bölümlerinin birinci ve ikinci öğretim programlarının yer aldığı fakültede, Dekan Prof. Dr. Osman KARAMUSTAFA başta olmak üzere 40 akademisyen ve toplam 529 öğrenci bulunuyor. Kaliteli eğitimin sunulduğu fakültede, İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi bölümleri yer alıyor.

İŞLETME BÖLÜMÜ
Temel İşletmeciliğin yanında insan kaynakları yönetimi, üretim, pazarlama ve sayısal yöntemler konularında yetiştirilen öğrencilerin gelecekte kendi çalışma alanlarında etkin bireyler olmaları amaçlanıyor. Her yıl öğrenci sayısı daha da artan İşletme bölümünde bu yıl I.Öğretimde 225, II. öğretimde 181 öğrenci eğitim öğretim almaktadır.

İKTİSAT BÖLÜMÜ
Mal ve hizmetlerin üretimi, tüketimi ve değişiminin araştırıldığı bölümde geleceğin genç iktisatçıları yetiştiriliyor. Kamu kurumları gibi işletmelerde de büyük istihdam imkânı bulan söz konusu alanda eğitim gören öğrenci sayısı ise; I.Öğretimde 61, II. Öğretimde 62’dir.

EKONOMETRİ BÖLÜMÜ
İktisat teorisi, matematik ve is¬tatistiğin birleşmesiyle ortaya çıkan bir İktisat dalı olarak tanımlanan bu bölümden mezun olacak öğrencilerimiz, iktisat ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışma olanağı bulabilecek.

ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ
Siyaset, hukuk, iktisat, maliye gibi bilim alanlarından yararlanarak çalışma hayatı, gelir ve servet politikası, uluslararası sosyal politika alanlarında araştırma ve öğretimin yapılacağı bölümde amaç, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri alanında nitelikli iş gücü sağlamaktır.

SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ
Uluslararası uzmanların yetiştirilmesi amacıyla açılan bu bölümden mezun olacak bireyler, aldıkları eğitimin karşılığında gerek kamu gerekse özel sektörde rahatlıkla iş bulma imkânına sahip olacaktır.

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ
Devletin çeşitli kademelerinde ekonomik ve sosyal yönden gelişme sağlayacak kişileri yetiştirme ile ilgili eğitim verilecek bölümden mezun olan öğrencilerimiz çalışacakları kurumlardaki pozisyonlarına göre kaymakam, müfettiş, yönetici olabiliyor.

Bu arada, öğretim hazırlıkları devam eden Kamu Yönetimi Bölümü, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü ve Ekonometri Bölümü 2012-2013 yılı eğitim öğretim sezonundan sonra kapılarını öğrencilerine belirlenen program dâhilinde açacak.

Rize Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin öğrenci kontenjanlarının tamamı dolmakta. Kaliteli eğitim, yeterli öğretim üyesi, sosyal faaliyetlerin devamlılığı, Üniversite Kütüphanesindeki basılı ve elektronik kaynaklar, Merkez Kampüsteki fiziki mekânların yeterliliği, Rize’nin coğrafi konumu, sosyal, kültürel ve tarihi zenginlikleri tercih nedenlerinden bazıları olarak öne çıkmakta. Prof. Dr. Arif YILMAZ’ın Üniversite Rektörlüğüne atanmasından sonra oluşturduğu yeni yönetim ve yaptığı çalışmalarla hızla gelişen RÜ’de İİBF, en gözde Fakülteler arasında yer almakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ