Rize Kalesinde Basın Toplantısı Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize Kalesinde Basın Toplantısı

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz Rize Kalesinde bir Basın Toplantısı Düzenledi.

Ev sahipliğini Rize Belediyesinin üstlendiği toplantıda 2013 yılında düzenlenmesi planlanan 2. Rize Sempozyumu alt yapısı görüşüldü. Türkiye’nin dört bir tarafından akademisyenlerin katılacağı sempozyumla Kentlik bilincinin oluşturulması hedefleniyor.

Toplantının genelinde ise Rize Kalesinin restorasyonu konuşuldu.

Yıllar öncesinde var olan ve eski SSK binası önünden Rize Kalesine uzanan yolun yeniden masaya yatırıldığı toplantıda Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ;

“Rize Kalesi’nin eski SSK hastanesi önünden kaleye uzanan bir yolu vardı. Bu yolu tekrar nasıl hayata geçirebileceğimiz konusunda fikirler yürüttük. Trabzon Sümela manastırından sonra tarihi eser olarak bölgede en önemli Rize Kalesini görüyoruz. Turizm den bahsettiğimiz bölgede böyle bir tarihi eserimizi değerlendirmezsek bu büyük eksiklik olur. Sayın Valimiz sayesinde Rize Kalesinin mülki devrini Belediyemizin Meclis kararı ile Kültür Bakanlığımıza devrettik. İnşallah Bakanlığımızın desteğiyle önümüzde ki günlerde aslına uygun bir Rize Kalesi göreceğimize inanıyorum” dedi.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ; Rize Kalesi Karadeniz’de Samsundan Sarp’a kadar Sümela manastırı kadar bilinmese de kıymetli bir alan. Şehre yakın bir mesafede olan Kalemize dikkat çekmemiz lazım. Bu toplantıya ev sahipliği yapan Rize Belediyemizin Kalemizin mülkünü 5 yıllığına Kültür Bakanlığımıza devretmesini yerinde bir karar olarak buldum. Bakanlığımızın desteğiyle Kalemiz gezip görülebilecek bir mekan haline getirilecek. Bu toplantımızda bizlere ev sahipliği yapan Rize Belediye Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ