Rize Heleke Camisi

22.10.2008
2.098
Rize Heleke Camisi

Başka yerlerde olduğu gibi yöremiz insanları’da dertlerine derman arar ve bunun için çeşitli çarelere baş vururlar. Bu çareler maddi ve manevi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bunlardan manevi olanları türbeler ve yatırlardır. Maddi olanlan ise kaplıca ve ılıcalardır.

Rize türbeler, tekkeler ve yatırlar yönünden zengin değildir. Bu yüzden manevi şifa aranan bu çeşit yerler azdır. Merkez ilçede yalnız “Heleke” camisinden bahsedebiliriz.

Heleke camisi Muradiye köyünde dere içinde bulunmaktadır. Eskiden ahşap olan bu cami yıkılıp yerine modern bir camii yapılmıştır. Üçyüzyıllık bir cami olduğunu söylemek mümkündür.

Bu cami hakkındaki halkın bilgisi net değildir. Rivayetler muhteliftir. Bir rivayete göre bu camiyi yapan usta ermiş bir kişi idi. Yağan yağmuru durdurdu. Mezarı da bu caminin kapısında imiş. Başka bir rivayete göre ise cami çevresinde şehit mezarları bulunmakta imiş.

Yine başka bir rivayete göre ruhlar tarafından sahipli imiş. Geceleri ruhlar cami içinde dolaşıp namaz kılarlarmış. (Caminin ahşap ve rüzgarlara açık bir yerde olduğu düşünülürse gecenin sessizliğinde korkulu sesler çıkarabileceğini kabullenmek kolaylaşır.)

Cami Perşembe günleri ziyaret edilir. Bayılmalara, göz kaymalarına, göz değmesine, çocuğu olmayanlara şifa verdiğine inanılır. Üç perşembe üst üste ziyaret etmek iyiymiş.

Camiyi ziyaret edenler camiye girerken niyet tutarlar, toplu olarak namaz kılınır. Sonra şikayeti olanlar hocaların önüne halka olup oturur. Hocalar sırayla dua okuyup oturmakta olan kalabalığa doğru üfler. Dua ile birlikte ziyaret tamamlanır. İsteyenler yardım kutusuna para atar.

Rize Heleke Camisi Video

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.