Rize Efsanesi

14.07.2012
5.672
Rize Efsanesi

Bir zamanlar Karadenizin haşin dalgalarına göğüs geren dağların yamaçlarında, sevgilisi Ali Reis’i Karadeniz’in hırçın fırtınalarından birinde kaybeden ve bu yüzden bu yamaçlardaki ormanlar arasında yaptığı sarayında yapayanlız oturan Roza yahut Razi adında güzellikte eşsiz bir kadın varmış.

Yanlız güzelliği ile değil zenginliği ve iyi kalpliliği ile de tanınır sayılırmış.

Kadın her gün her gece denize açılan penceresinin önünde oturur, sevgilisini bekler, umutsuz aşkını türküleriyle dile getirir: yanık bağrını göz yaşlarıyla serinletirmiş.

Zaman böyle geçmiş ve bir gün ne pencereden görünür nede sesi duyulur olmuş. Birde gelip görseler ki koca saray bomboş, kimsecikler yok.

Yanlız iki satır yazı (Hazinelerimi fakir fukaraya dağıtın, gelip ev bark kursunlar ve beni aralarında bulsunlar) Kısa zamanda bir şehir kurulmuş ve adını raziye vermişler.

Bu zamanla (Rize) olmuş. Rize’nin ardı arkası kesilmeyen yağmurları onun göz yaşları imiş.

Rize’nin kemençesinde, türkülerinde onun yanık yüreğinden sesler varmış. işte, onda bir parça arayan Rizeliler, bunun için cömert, iyi kalpli ve içli insanlarmış. Bu gün bile fırtınalı, sert, dalgalı havaların uğrultulan arasında Ali Reis’in derinden derine, Raziye Raziye diye seslendiği duyulabilir.

Devamlı yağmur ve kapkara bulutlar altında Rize’nin gerçekten kasvetli bir güzelliği vardır. Bu güzelliğe aşık şairimiz A.Kutsı Tecer, Ali Reise şöyle seslenir;

Artık ne kıyı, ne fener
Denizler ağını gerer
Gönlümü okur enginler
Benim gönlüm de böyledir

Yaşa Ali Reis yaşa
Yelkeni açalım başa
İnelim Rize’den aşa
Benim yolum’da böyledir.

YORUMLAR

 1. melike akman dedi ki:

  aşk acısı derken ne demeek istiyrsun nur

 2. nazlı dedi ki:

  çok güzel bir efsane

 3. nur dedi ki:

  ya harbiden mükemmel bir efsane sanırım burada ki Raziye benim kader ikizim oluyor çünkü ben de aynı acıyı yani aşk acısını çekiyorum.

 4. buse dedi ki:

  çok güzel bir efsane bayıldım ben de rizeliyim herkese selam yolluom byyy

 5. sanane banane dedi ki:

  bn rizeliyi olduğum icin efsanelari kafama gore yazabiliyom fındıklı artivin de doğdum bn artvinde doğdum ama rizelilerin efsaneleri ni biliyom

 6. gizemliprenses dedi ki:

  efsaneler hepaşk ile ilgili…………………………………………………………………..

 7. beyza s. dedi ki:

  Ben RİZE’de oturuyorum.Ama memleketim GİRESUN.ANKARA doğumluyum.Bu efsane çok güzel bence gerçek.Bunu duyduğum iyi oldu ödevime yardımcı oldu bilmeyen arkadaşlarıma anlatcağım.Bu arada ÖMNBVC NE YAZZMIŞSIN ALAMADIM

 8. The clever dedi ki:

  bunu geçen sene bizim sınıftakı bir anlatti

 9. eda palavan dedi ki:

  bende rizeliyim memleketim hakkında bir şey öğrenmiş oldum teşşekkürler:):)

 10. mustafa dedi ki:

  Bende rizeliyum bu qercekmidur daha önce duymadimda

 11. inci dedi ki:

  benim babam rizeli yani bende rizeliyim daha önce hiç böyle bir efsane duymamıştım

 12. gülçin sümer dedi ki:

  inanmıyorummmm bu efsane gerçek mi?????

 13. ALİ dedi ki:

  BU EFSANE GERÇEK Mİ?

 14. selim dedi ki:

  abi bu efsane çok güzel

 15. ömnbvc dedi ki:

  selamukaneyküm efendiler efsane niz çok güzel 100/100 beklerimmmmm tabi öğretmen verirse agalar benden bu kadar iyi gazlar yürübe kim tutar senibastır gazı gitsin evet işte benden bu kadar çüüüüüüüüz decem ama azımdan kaçtı pardon yes yes yes yes güle oynaya anca gidersin :) :( :/ :) :( :/ :p dj akman lar