Rize Andon Ilıcası

Yeni Adı İle Küçükçayır olan Andonun Rize Merkeze Uzaklığı ise 25 km dir.

Yolları kaplama stabilize olan Andonun Son zamanlarda yapılan asfatlamalarla yolları iyileştirildi.

Bu Yerin en Önemli Özelliği Burada bulunan ılıca suyudur.

İki ayrı ılıca suyuna sahip olan bu bölge çok kalabalık bir nüfusa sahiptir.

5000 Nüfusa sahip olan Andon 7 mahalleden oluşmaktadır. İçmelerin haricinde bu yörede Arıcılıkta yapılmaktadır.Burada Yapılan Bal Anzer balına neredeyse eş değerdedir.

Andonda bulunan ılıcalar 1960 yılında Devlet Hıfzısıhha Enstitüsü tarafından incelenmiş be birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir; bağırsak hastalıklarına, kalp, kadın hastalıkları, karaciğer, özellikle böbrek hastalıklarına (kum ve taş düşürmede) çok faydalı bir ılıca olduğu anlaşılmıştır.

Ilıca Suyunun ve arı balının yanında bu bölgenin en önemli özelliklerinden bir taneside muhlama ve hoşmerisinin meşur olmasıdır.

Bölge insanı tarafından çok iyi tanınan bu yer 1960 yılında MTA tarafından yapılan araştırmada bu bölgede bulunan suyun dünyada iki yerde daha bulunduğu tespit edilmiştir.

Aynı suyun Batı Almanya’nın bir eyaletinde bulunduğu Alman ve Türk bilim adamlarınca tespit edilmiş ve belgelenmiştir.

Bu belgeler ise MTA’nın arşivlerinde bulunmaktadır.

Doğal güzellikler bakımındanda oldukça zengin olan bu yöre, Rize Merkezin ayrıca bazı İlçelerinin içme suyu ihtiyacını karşılayan tesisleri,şifalı suyu ve balı ile, yaylalarıyla, doğal ve temiz havası, hoşmeri, muhlaması ve alabalığı ile burayı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere güzel ve doğal bir ortam sunmaktadır.

Andon bölgesinde özel girişimciler tarafından tesisler inşa edilmiş olup, burayı ziyarete gelen yabancı ve yerli turistlere hizmet vermektedir.

Ulaşım açısından devamlı olarak ulaşılabilir bir konumda olan Andon içmeleri Burada bulunan misafirperver ve güler yüzlü insanlarıylada dikkat çekmektedir.

Rize Andon Fotoğrafları

Andon İçmelerine ulaşım; Bu ılıcamız Rize merkeze 25 km uzaklıkta bulunmaktadır; Zincirli Köprü mevkiinden Çaykent Beldesi yolu üzerinden bu Ilıcamıza her zaman araç bulunabilir ve ulaşabilirsiniz.

Andon Ilıcaları Hocanın Mekanı (Muhittunun Hani) Video

11 thoughts on “Rize Andon Ilıcası

  1. Ne diyim bir simadozli olarak ondonumuz olduğuna şanslı yiz demekten başka söze gerek yok bence

  2. ula usagum senelerdir gurbetteyim hacan ôlmûsûm de aglayanim yok da benim yerime o topragi bir ôp da sevdiklerin askuna

  3. andon hoca balıklar süperdi havası ayrı suyu ayrı bal ı ayrı manisa salihli selamlar bu yaz gelecegim

  4. endon benum canumdurda haçan endonsuz edamammmmmmmmmmmmmdaan edonla ne çektumi bi ben bilirum bide allah

  5. andon ıllıcaları süper bişe her gün ordayım çükü benim köyüm ando küçük çayır mükembel bir yerdir tek bir şeyini sevmiyorum sabah kuş cıvıltıları başını ağırtır burdan aşkıma selam yolluyommmmmmmmmmmmmm

  6. Vay hoca internetlere düşmüşsün. Andonun namı dünyanın diğer ucunda valla. Bu kış geliyorum hoca andona. ılıca suyunu ve mangalı hazırla. Orda yediğim o balda halen aklımda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.