1950 Yılında Rize Yöresel Giyimler

23.11.2018
1.334
1950 Yılında Rize Yöresel Giyimler

Kadım Elbiseleri

a) Takılar
Kulakta 22 ayar küpe, boyuna beşi birli veya reşat takılırdı. Bu takılar gelinlere yapılırdı. Yöremizde takı üzerine maniler söylenirdi.
Korkma Fadumem korkma
Herifun satmaz beşluğu
Helbette bu darluğun
Gelecek genişluğu.

b) Elbise
Taftadan, kadifeden, empirmeden, divitinden, krep kumaşlardan, yöremizin kendi elleriyle yaptığı kumaşlardan elbiseler yapılırdı. Kollar lastikli, belden bol büzgülü, sıfır yakalı, kuplu elbiseler yapılırdı. Yıllar ilerledikçe modelli elbiseler giyilmeye başlandı. Genç, yaşlı demeden her türlü elbiseler giyildi.

C) Buluz
Desenli ve düz kumaşlardan robalı, kollar lastikli, sıfır yaka ve kollar manşetli yapılırdı.

d) Etek
Etek düz ve desenli kumaşlardan yapılırdı. Tek parça lastikli, büzgülü etekler giyilirdi.

e) Dolaylık
Dolaylık olarak genellikle peştemal bağlanır. Bir de peştamal şeklinde kenarları fırfırlı uçlarında bağlar bulunan bir kumaş. Buna fartik denir. Bunlar evlerde bahçelerde kadınların üzerleri kirlenmesin diye giyilir. Gezmeye giderken etek üzerine peştemal bağlanırdı. Peştemal ve dolaylıklar gelir kaynağımız olan fındık toplarken kullanılırdı. Sonraları çay toplamada da kullanıldı. İçine çay doldurup sepetlere boşaltmak için. Aynı amaçla bugün de kullanılmaktadır.

f) Ayak Giysisi
Çorap: Yün çoraplar örülüp giyilirdi. Bir de kumaştan yapılan “kaçı” vardı. Kaçı, kalın kumaştan dikilen burnu sivri, üstü yuvarlak, altı düz, iki kat bir giysi idi.

Ayakkabı: Önceleri çapula veya çarık giyilirdi. Olmayanlar yalın ayak gezerlerdi. Sonradan çarık lastik giyinmeye başlandı. Bir yere giderken yollarda ayakları çıplak gider, gideceği yere yaklaşınca ayağına giyerlerdi. Sonraları siyah parlak lastik giyilmeye başlandı.

g) Gelinlikler
Simli kumaştan, belden büzgülü, tam boy dikilir ve genelde açık renkler tercih edilirdi. Başa gelin tacı ve duvak takılırdı. Bele altın veya gümüş kemer. Gelin takısı olarak bir beşibirlik ve iki kenarına iki yarım altın. Düz bilezik ve kulak küpesi takılırdı. Alamayanlar olanlardan ödünç alıp geline takarlardı.

Erkek Giysileri
Erkekler eskiden başlarına peşkir ve mendil örterlerdi. Mendil üçgen şeklinde arkaya doğru bağlanırdı. Peşkir ise katlanır uçları arkadan bağlanıp koyu renkten birde şerit kullanılırdı. Şerit atkı şeklinde olup başa iki kat sarılır uçları arkadan içeri alınırdı. Çağ ilerledikçe şapka, ve foter kullanılmaya başlandı.

a) Gömlek
Eski zamanlarda yöremizde örülen kumaşlardan, çuvallardan gömlek yapılırdı. Gömlekler önden düğmeli, kollar manşetli, sıfır yakalı dikilirdi. Aylar yıllar ilerledikçe değişik kumaşlardan değişik modellerden gömlekler yapılmaya başlandı.

b) Yelek
Seferberlikten önce yelekleri genellikle zenginler gyererd, sonraları herkes giymeye başladı. Yelekler, kolsuz, sıfır yaka, cebli, arkası bağcıklı olurdu. Yeleğin cebine saat konurdu modellerinde değişikler yapıldı.

C) Ceket
Ceketler genellikle (V) şeklinde olurdu. Yelekten uzun, kollar düz, düğmeli, cepli olurdu. Bu ceketi ancak zengin kişiler giyerlerdi.

d) Şalvar
Eskiden insanlar kendileri ürettikleri kumaşlardan (Tilo) kûot türü.ağları bol ve belleri uçkurlu bir şalvar giyerlerdi.
Tütüncüler köyünden Dursun Ali Taşçıya göre, Lazlar arasında “İngiliz kilotu” veya “Şıkva şalvar” tabiredûir bir bir şalvar giyilirdi. Bu şalvar dize kadar geniş, dizden aşağı dar bir pantolondu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.