Rize Derepazarı

27.11.2018
8.584
Rize Derepazarı

İlçe Rize’nin Trabzon tarafında ana sahil yolu üzerinde deniz manzaralı şirin bir kasabadır. Yaz aylarında sosyal hayat canlanmakta, Nüfus yaz aylarında kış aylarına göre daha kalabalıktır. İlçenin Deniz sahili genellikle çok temiz ve denize girmeye elverişlidir. Tek eksikliği deniz kıyılarında kumlu alanlar bulunmamaktadır. Havaların güneşli olduğu yaz aylarında denizin tadına doyum olmamaktadır.

1- Ulaşım İmkanları :

Derepazarı, Rize Trabzon arasında Ana Sahil yolu üzerinde Rize’ye 10 Km. mesafede Deniz sahilinde şirin bir kasabadır. Ulaşım imkanları her yönüyle çok iyi durumdadır. Belediye Binasının yanından her 15 dakikada bir Rize’ye Halk otobüsü kalkmakta ve akşam 09.30’a kadar devam etmektedir. Samsun, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlere direk araba bulunmaktadır.

2- Turizm Kaynakları

Derepazarında Turizme hitap edebilecek Eskitoğlu Alabalık Çiftliği bulunmaktadır. Rize yolu üzerinde Uzunkaya Köyünün altında Dere kenarında güzel manzaralı bir Alabalık Çiftliğidir. Derepazarında Turizme hitap edecek başka tesis bulunmamaktadır.

3- Ekonomik Kaynaklar

İlçe ekonomisi genellikle çay üretimine ve Çay Fabrikasında çalışan işçilerin mevsimlik işine bağlıdır. Özellikle yaz aylarında Çay Fabrikalarının mevsimlik çalışmaya başlamasından sonra ekonomide bir canlılık dikkat çeker.

Rize’nin çok yakın ve ulaşımının ekonomik olmasından dolayı halkın bir çoğu ihtiyaçlarını vilayetten karşıladığından, ticaret olması gerektiği noktadan çok geride kalmıştır.

Derepazarında Devletin 2 çay fabrikasının yanında, 4 tane de özel sektör çay fabrikası bulunmaktadır. Derepazarı küçücük ilçe olmasına rağmen 6 adet çay fabrikasından ve çay üretiminden dolayı özellikle yaz aylarında ekonomik hayat canlanmaktadır. Dolayısıyla Çay sanayii İlçe ekonomisinin can damarı durumundadır.

Derepazarı Canlı Uydu Görüntüsü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.